Letecká mapa urychlovače LHC s plánem umístění jednotlivých detektorů a řídícího centra Zdroj: ScienceBlogs
Letecká mapa urychlovače LHC s plánem umístění jednotlivých detektorů a řídícího centra Zdroj: ScienceBlogs

V pondělí (17.12.2012) byl oficiálně uzavřen první tříletý cyklus provozu urychlovače LHC, který pracuje ve slavné mezinárodní částicové laboratoři CERN. Dokončení první tříletky bylo korunováno dalším rekordem. Prodlevu mezi protonovými balíčky se vědcům podařilo snížit na polovinu, čímž se zvýšila intenzita paprsku.

„Tento úspěch předpovídá urychlovači skvělou formu pro další experimenty, které začnou v roce 2015,“ komentoval ředitel CERN pro urychlovače a technologie, Steve Meyers. „Paprsky s vysokými intenzitami jsou důležité pro úspěch programu LHC. Intenzivnější paprsky implikují více srážek a větší pravděpodobnost pozorování něčeho nového.“

Než dojde k něčemu pozoruhodnému, je nutné provést velké množství srážek – z 6 milionů miliard střetů částic, které v LHC proběhly, připadalo na každý z detektorů ATLAS a CMS pouze po pěti milionech záznamů, které byly něčím zajímavé. Z těchto měření pouze 400 obsahovalo data, na základě kterých bylo v červnu oznámeno odhalení Higgsova bosonu.

Paprsek putující urychlovačem není spojitý, ale je rozdělen do stovek částicových balíčků, z nichž každý měří několik desítek centimetrů. Každý takový chomáč částic obsahuje miliardy protonů. Během posledních několika dní se podařilo zmenšit rozestupy mezi balíky na polovinu pomocí snížení časové prodlevy z 50 na 25 ms, snížení rozestupů pak samozřejmě vedlo ke zdvojnásobení počtu balíků v celém svazku. Rekordní počet balíků ve svazku zaznamenaný minulý víkend byl 2748, což je téměř dvakrát tolik, než předchozí maximum, ale tyto testy probíhaly pouze na energii 450 GeV (energie z předurychlovače SPS, LHC tedy jen udržoval rychlost a kruhovou dráhu) a bez srážek. Fyzici ale věnovali pár hodin i testům při maximální energii 4 TeV a prodlevě 25 ms, při těchto parametrech se dostali asi na 396 protonových balíků v každém svazku.

„Výkony LHC překonaly během posledních tří let všechna očekávání,“ řekl Steve Myers, „Urychlovač vyprodukoval 6 milionů miliard srážek a luminozita (zářivý výkon, ale ve fyzice urychlovačů má trochu jiný význam – počet částic na jednotku plochy (terče) a jednotku času) byla neustále zvyšována. To jsou skvělé výsledky a jsem na svůj tým opravdu hrdý.“

Luminozita, extrémně důležitý parametr, který udává počet srážek, dosáhla hodnoty 7,7.10^33 cm^-2.s^-1, což je více než maximum hodnoty z roku 2011. Srážková energie pak byla v roce ze 7 TeV zvýšena na 8 TeV (4+4 TeV).

Toto meziroční zlepšení umožnilo LHC nahromadit výsledky rychleji, než se předpokládalo. Spolu s objevem, na který čekal celý svět – objevem Higgsova bosonu, vedly experimenty k mnoha dalším objevům, které zlepšily naše pochopení základní struktury hmoty.

Na začátku roku 2013 LHC provede srážky mezi protony a ionty olova, potom začne dlouhá odstávka, která bude trvat až do konce roku 2014. Během této odstávky dojde k úpravě technických prvků urychlovače, takže energie dalších srážek v roce 2015 bude už 13 TeV.

 

Zdroj:  Cern press office

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..