Na odklízecích pracích ve fukušimské JE se bude od příštího roku podílet nový vysoce odolný robot, jehož odhalila společnost Hitachi pod názvem ASTACO-SoRa.

Nový robot Hitachi. Roboti se ukázaly jako výborní pomocníci na Fukušimě - mohou zkoumat místa, kam kvůli radiaci nemohou lidé. Problematické je ovládání, roboti zatím nejsou stejně pohybliví jako lidé, a odolnost vůči radiaci. Zdroj: WNN
Nový robot Hitachi. Roboti se ukázaly jako výborní pomocníci na Fukušimě – mohou zkoumat místa, kam kvůli radiaci nemohou lidé. Problematické je ovládání, roboti zatím nejsou stejně pohybliví jako lidé, a odolnost vůči radiaci. Zdroj: WNN

Díky svým kompaktním rozměrům (980 mm) může robot prolézat i úzkými místy, přičemž je vybaven dvěma rameny s dosahem okolo 2,5 m, z nichž je každé schopno unést zátěž o hmotnosti až 150 kilogramů. Na ramena lze připevnit kameru a řadu nástojů pro řezání či zdvihání břemen, kromě kamery je navíc možné měnit na dálku všechna nastavení.

Robot je ovládán dálkově z ovládacího pultu, má v sobě zabudovánu šestici kamer pro sledování okolí a lasery, které slouží jednak k detekci překážek, jednak k měření šířky průchodu, kterým robot prolézá. Jednotka nese též vlastní dozimetry.

V mnoha odvětvích průmyslu včetně toho jaderného jsou roboti často nasazováni k práci na těžko dosažitelných místech nebo v silně kontaminovaných oblastech. To je i případ Fukušimy, kde roboti prozkoumávají škody, napáchané loňskou vlnou cunami. Konstruktéři se snaží vyvíjet roboty schopné provádět stále složitější úkoly. Na rozdíl od nedávno odhaleného čtyřnohého robota z dílny společnosti  Toshiba (více zde), který funguje na bateriích, neumí ASTACO-SoRa lézt po schodech, jeho dieselový motor mu však umožňuje pracovat nepřetržitě až 15 hodin.

ASTACO-SoRa byl vyvinut společnostmi Hitachi Engineering & Services a Hitachi Construction Machinery.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..