Středa, 23 září
Shadow

Hitachi představila nového odolného robota pro práci na Fukušimě

Na odklízecích pracích ve fukušimské JE se bude od příštího roku podílet nový vysoce odolný robot, jehož odhalila společnost Hitachi pod názvem ASTACO-SoRa.

Nový robot Hitachi. Roboti se ukázaly jako výborní pomocníci na Fukušimě - mohou zkoumat místa, kam kvůli radiaci nemohou lidé. Problematické je ovládání, roboti zatím nejsou stejně pohybliví jako lidé, a odolnost vůči radiaci. Zdroj: WNN
Nový robot Hitachi. Roboti se ukázaly jako výborní pomocníci na Fukušimě – mohou zkoumat místa, kam kvůli radiaci nemohou lidé. Problematické je ovládání, roboti zatím nejsou stejně pohybliví jako lidé, a odolnost vůči radiaci. Zdroj: WNN

Díky svým kompaktním rozměrům (980 mm) může robot prolézat i úzkými místy, přičemž je vybaven dvěma rameny s dosahem okolo 2,5 m, z nichž je každé schopno unést zátěž o hmotnosti až 150 kilogramů. Na ramena lze připevnit kameru a řadu nástojů pro řezání či zdvihání břemen, kromě kamery je navíc možné měnit na dálku všechna nastavení.

Robot je ovládán dálkově z ovládacího pultu, má v sobě zabudovánu šestici kamer pro sledování okolí a lasery, které slouží jednak k detekci překážek, jednak k měření šířky průchodu, kterým robot prolézá. Jednotka nese též vlastní dozimetry.

V mnoha odvětvích průmyslu včetně toho jaderného jsou roboti často nasazováni k práci na těžko dosažitelných místech nebo v silně kontaminovaných oblastech. To je i případ Fukušimy, kde roboti prozkoumávají škody, napáchané loňskou vlnou cunami. Konstruktéři se snaží vyvíjet roboty schopné provádět stále složitější úkoly. Na rozdíl od nedávno odhaleného čtyřnohého robota z dílny společnosti  Toshiba (více zde), který funguje na bateriích, neumí ASTACO-SoRa lézt po schodech, jeho dieselový motor mu však umožňuje pracovat nepřetržitě až 15 hodin.

ASTACO-SoRa byl vyvinut společnostmi Hitachi Engineering & Services a Hitachi Construction Machinery.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..