Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Zdroj: ČTK
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Zdroj: ČTK

Americko-japonská společnost Westinghouse i česko-ruské Konsorcium MIR.1200 nabízejí pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín podobně výkonné reaktory. Obě technická řešení ale mají své slabiny. České televizi to řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Podle místopředsedy Svazu průmyslu a dopravy ČR Stanislava Kázeckého nabídky obou společností také počítají s vysokou účastí českých firem. „Česko-ruské konsorcium ale dosud nabízelo českým firmám lepší možnost, jak proniknout na třetí trhy,“ řekl ČTK.

O dostavbu Temelína se ucházela také francouzská společnost Areva, ČEZ ji ale v říjnu z výběrového řízení vyřadil pro porušení zadávacích podmínek. Areva se proti tomu odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a ten rozhodl, že ČEZ nesmí vybrat vítěze tendru, dokud úřad o odvolání Arevy nerozhodne.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba už dříve uvedl, že zapojení českých firem do dostavby Temelína bude jedním z důležitých kritérií pro rozhodnutí o vítězi tendru. Kázecký nyní uvedl, že obě nabídky, které zůstávají v soutěži, předpokládají, že se české firmy budou na zakázce podílet ze zhruba 70 procent.

„Zdá se mi ale, že se co do zapojení českých firem více angažuje česko-ruské konsorcium. Některé firmy s ním spojené už mají zakázky i mimo Temelín,“ řekl dnes ČTK Kázecký. „Zatím se mi nedostala informace, že by Westinghouse pozval na některý ze svých zahraničních projektů i české firmy,“ doplnil.

Konsorcium MIR.1200, které tvoří česká firma Škoda JS a ruské Atomstrojexport a Gidropress, nabízí pro Temelín dva reaktory typu VVER-1200, každý z nich o výkonu 1200 megawattů. Westinghouse pak navrhl své reaktory AP1000, které mají výkon 1117 megawattů. V obou případech jde o tlakovodní reaktory III.+ generace. Podle Drábové nabídnutá řešení splňují vysoké standardy bezpečnosti.

„Projekt firmy Westinghouse vypadá velmi pěkně, ale nikde na světě neběží, staví se dva bloky v Číně a dva bloky v USA. Ale ten koncept je natolik nový, ta modulární struktura a vysoké využití pasivních prvků v bezpečnostních systémech, že skutečně bychom rádi viděli referenční blok v provozu,“ upozornila dnes předsedkyně SÚJB.

Problémy ale Drábová vidí i u česko-ruského konsorcia. „Slabina na ruské straně je vždycky organizace výstavby a zajištění dostatečné kvality při výrobě, dostatečném dohledu nad kvalitou a podobně,“ řekla ČT.

Ekologické sdružení Aliance pro energetickou soběstačnost dnes kritizovalo obě společnosti, které se o dostavbu Temelína ucházejí. Westinghouse má podle aliance problémy s rozestavěným reaktorem v americkém státu Georgia, kde hrozí narušení časového harmonogramu a zvýšení celkové ceny. Až o čtvrtinu proti původním předpokladům se podle aliance zvýší cena jaderné elektrárny Akkuyu, kterou v Turecku bude stavět Atomstrojexport.

ČEZ zdůrazňuje, že o vítězi se rozhodne v transparentní soutěži, ve které budou mít rozhodující slovo konkurenceschopné technické řešení, cena, zapojení českých firem a schopnost dodržet časový harmonogram. Přesto však soutěž provází lobbing politiků ze zemí, jejichž firmy o zakázku za 200 až 300 miliard korun stojí.

Dnes do soutěže o Temelín zasáhla i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která využila návštěvu Prahy k lobbování za Westinghouse. Tvrdila přitom, že americko-japonská firma nabízí nejspolehlivější technologii a nejlepší bezpečnostní záruky.

Stavba třetího a čtvrtého bloku má být hotova nejpozději v roce 2025. Vítěz tendru má být vybrán koncem příštího roku.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..