Přes loňské události v Japonsku a odstup řady evropských zemí od jaderné energetiky v Česku zůstává její podpora na vysoké úrovni. Zdroj: thebattleoftours.blogspot.cz
Přes loňské události v Japonsku a odstup řady evropských zemí od jaderné energetiky v Česku zůstává její podpora na vysoké úrovni. Zdroj: thebattleoftours.blogspot.cz

Čtyři pětiny obyvatel z okolí temelínské jaderné elektrárny hájí názor, že energii z elektrárny Česko potřebuje. Dvě třetiny lidí z regionu se domnívají, že do budoucna bude nutné Temelín dostavět, aby země pokryla své energetické potřeby. Názor, že je elektrárna pro své okolí přínosem, se za osm let zdvojnásobil, myslí si to 61 procent tamních obyvatel. Vyplývá to z regionálního výzkumu agentury STEM, v němž oslovila 518 respondentů ve dvacetikilometrovém pásmu kolem elektrárny.

Pro 71 procent obyvatel je provoz elektrárny bezpečný. Dvě třetiny lidí z okolí elektrárny zastávají názor, že se elektrárna chová vůči veřejnosti otevřeně. Tři pětiny obyvatel, kteří žijí v oblasti do 13 kilometrů od jaderné elektrárny, tedy v zóně havarijního plánování, považují existenci elektrárny za přínos pro svou obec.

STEM dlouhodobě sleduje názory obyvatel obcí z okolí Temelína na činnost a potřebnost jaderné elektrárny. V časové řadě průzkumů od roku 2000 se mezi obyvateli regionu výrazně posílil názor, že jaderná elektrárna Temelín dodává do sítě energii, kterou potřebujeme. V posledních dvou letech tento názor zastává 80 procent obyvatel okolí elektrárny. Před pěti lety jich bylo o pětinu méně, 60 procent.

Rostoucí podíl lidí z okolí elektrárny, kteří se v průzkumech vyslovují pro dostavbu jaderné kapacity, souvisí s přesvědčením, že temelínská jaderná elektrárna je srovnatelná s moderními jadernými elektrárnami ve světě, to si myslí 86 procent obyvatel regionu. Významnou roli hraje i okolnost, že lidé z okolí jaderné elektrárny dlouhodobě považují její provoz za bezpečný. Poslední čtyři roky tento názor zastává sedm z deseti lidí.

To nedávno potvrdili i experti mise OSART Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Temelín je podle nich českou energetickou společností ČEZ provozován v souladu s mezinárodními kritérii a nemá žádné zásadní bezpečnostní nedostatky.

Výstavbu Temelína stejně jako plánovanou dostavbu provázejí protesty ekologických aktivistů. Třeba Edvard Sequens ze sdružení Calla v souvislosti s dostavbou dalších dvou bloků nedávno uvedl, že „ČEZ se rozhodl pokračovat po dobrodružné cestě, na konci které vidí další reaktory v Temelíně a udržení pozice jednoho z největších vývozců elektřiny na světě.“

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..