Jaderná elektrárna Temelín.
JE Temelín.

Energetická společnost ČEZ dokončí předběžné hodnocení nabídek na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín koncem února. Původně to chtěla stihnout na přelomu letošního a příštího roku, kvůli sporům po vyřazení francouzské Arevy ze soutěže se jí to ale nepodaří. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž dnes v tiskové zprávě uvedl, že termín dokončení celého tendru ale není ohrožen.

Po dokončení předběžného hodnocení by ČEZ měl zveřejnit pořadí uchazečů o dostavbu Temelína. Poté s nimi bude o jejich nabídkách ještě jednat. Definitivního vítěze tendru by energetická společnost chtěla znát do září 2013. Do konce příštího roku by pak chtěl ČEZ uzavřít smlouvu s vítěznou společností.

O dostavbu Temelína se ucházejí americko-japonská společnost Westinghouse, česko-ruské Konsorcium MIR.1200 a francouzská Areva, kterou však ČEZ ze soutěže v říjnu vyřadil pro porušení podmínek tendru. Francouzská společnost se proti rozhodnutí ČEZ odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a snaží se do soutěže vrátit. ÚOHS zatím zakázal ČEZ vynést v tendru definitivní rozhodnutí, dokud o odvolání sám nerozhodne.

Spor s Arevou podle Kříže vedl k tomu, že odborníci ČEZ, kteří nabídky posuzují, museli vypracovat řadu dokumentů pro řízení o vyloučení Arevy a pro ÚOHS. „Část posuzovatelů se tak věnovala přípravě těchto materiálů a musela přerušit posuzování nabídek. Harmonogram prací tak musel být příslušným způsobem přizpůsoben vzniklé situaci,“ uvedl Kříž.

Mluvčí ČEZ také ČTK řekl, že závěrečné rozhodnutí ÚOHS o odvolání Arevy není podmínkou pro dokončení předběžného hodnocení zbývajících dvou nabídek.

Vítěz tendru by měl v Temelíně vystavět třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny. Tím by se výkon Temelína více než zdvojnásobil ze současných 2000 megawattů. Hodnota zakázky se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. Dostavba Temelína by měla být dokončena nejpozději v roce 2025.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..