Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Zdroj: ihned.cz
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Zdroj: ihned.cz

Memorandum, které má usnadnit spolupráci a výměnu informací v jaderné energetice, dnes podepsali ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) a americký velvyslanec v České republice Norman Eisen. USA na základě dokumentu do Česka předají solnou chladicí látku, která má napomoci průmyslovému výzkumu. ČTK o tom dnes informovalo MPO.

„Podpisem memoranda podpoříme naši spolupráci v oblasti jaderného výzkumu se Spojenými státy americkými, které patří v tomto odvětví ke světové špičce,“ uvedl Kuba.

Celkem 75 kilogramů chladicí látky, která je nyní uložena v americké Národní laboratoři Oak Ridge, převezme ÚJV Řež, a s. (Ústav jaderného výzkumu),  a Centrum výzkumu Řež. Poslouží při výzkumu technologie vysokoteplotních reaktorů chlazených fluoridovými solemi.

Američtí představitelé se nyní snaží podpořit americko-japonskou společnost Westinghouse v tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. O zakázku za 200 až 300 miliard korun se vedle Westinghousu ucházejí ještě česko-ruské konsorcium MIR.1200 a francouzská Areva, kterou ale ČEZ v říjnu z výběrového řízení vyřadil. Areva se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být podle plánů hotova nejpozději v roce 2025.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..