Stavba JE Flamanville-3. Zdroj: french-nuclear-safety.fr
Stavba JE Flamanville-3. Zdroj: french-nuclear-safety.fr

Francouzská elektrárenská společnost EDF zveřejnila v pondělí nový odhad ceny reaktoru, který staví ve Flamanville v Normandii. Reaktor EPR s výkonem 1600 MW dodávaný firmou Areva vyjde podle posledních odhadů na 8,5 miliardy eur (cca 210 miliard Kč). Před začátkem stavby v roce 2005 byla cena odhadována na 3,3 miliardy eur.

Termín spuštění, který byl v minulosti opakovaně odložen (celkem o čtyři roky oproti původnímu plánu), je podle EDF stále očekáván v roce 2016.Oficiální stanovisko EDF uvádí jako důvody zdražení „vývoj a konstrukci tlakové nádoby, dodatečné inženýrské práce, zapracování nových požadavků jaderného dozoru a zohlednění poznatků, které vyplynuly z havárie ve Fukušimě“.

Také druhý reaktor EPR, který Areva buduje na evropském kontinentu – ve finském Olkiluotu – čelí opakovaným komplikacím a prodražování projektu. Letos v červenci investor oznámil, že reaktor bude spuštěn nejdříve v roce 2015, výstavba se tak protáhne na 10 let (podle původních plánů měl být reaktor spuštěn v roce 2009). Poslední zveřejněný odhad ceny z roku 2011 činil 6,6 miliard eur.

S reaktorem EPR se společnost Areva přihlásila i do tendru na výstavbu nových bloků v jaderné elektrárně Temelín. V říjnu ovšem ČEZ její nabídku vyřadil s odůvodněním, že nesplňovala požadavky zadání. Areva se odvolala k Úřadu pro hospodářskou soutěž, který její stížnost v současné době prověřuje.

Zdroj: temelin.cz (původní článek zde)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..