Počítačové ztvárnění systému EPR od Arevy. Areva tento reaktor nabízela i v temelínském tendru. Zdroj: EDF
Počítačové ztvárnění systému EPR od Arevy. Areva tento reaktor nabízela i v temelínském tendru. Zdroj: EDF

Na těchto základech už může stavět…

Úřady britského jaderného dozoru povolily stavbu francouzského reaktoru EPR ve Spojeném království a uznaly, že vyhovuje jejich požadavkům na fyzickou bezpečnost, zabezpečení proti vnějším vlivům a vliv na životní prostředí. EPR se tak stal prvním systémem, který prošel novým britským rozhodovacím procesem GDA (generic design assessment, obecný posudek). Udělení této licence znamená požehnání od úřadů jaderného dozoru, nicméně pro zahájení stavby je nutné získat řadu dalších papírů, například stavební povolení.

Šéfové obou britských úřadů, které se na rozhodovacím procesu podílely, udělení licence patřičně glosovali a ve svých komentářích důkladně oslavili především vlastní práci a úspěšnost GDA (jelikož ve Spojeném království už dlouho žádná nová výstavba neprobíhala, bylo nutné příslušné procedury vypracovat znovu). Šéf úřadů jaderného dozoru pro nové stavby Colin Patchett uvedl: „Udělali jsme vše, co jsme měli v plánu, a naše rozhodování bylo velmi důsledné. Myslím, že jsme zajistili nejvyšší možnou míru ochrany veřejnosti před riziky jaderného průmyslu“.

Vedoucí oddělení pro kontrolu radioaktivních zdrojů britské Agentury pro životní prostředí (nevládní organizace, udělující povolení týkající se environmentálních rizik, více zde) Joe McHugh rovněž nešetřil chválou. „Velmi podrobně jsme návrh prozkoumali a jsme rádi, že tento systém vyhovuje velmi náročným kritériím na bezpečnost, ochranu životního prostředí a nakládání s radioaktivním odpadem, jejichž splnění jsme požadovali my a naši kolegové z úřadu pro jadernou regulaci“.

Celá akce trvala pět let, úřady hodnotily reaktor v 17 různých technických oblastech. Britové za účelem zprůhlednění celého rozhodovacího procesu požádaly Arevu a EDF o zveřejnění detailů jejich bezpečnostních systémů a dokumentů o potenciálním vlivu na životní prostředí. Francouzské firmy pak pravidelně vydávaly zprávy o tom, jaké změny vnášejí do svých návrhů podle požadavků Britů, ti ze své strany informovali o průběhu licenčního procesu, přičemž veřejnost měla možnost klást další dotazy a připomínky. Britský Úřad pro jadernou regulaci udává, že práce na udělení povolení zabrala přibližně 27 000 člověko-dní a potřeboval k tomu tisíce stran dokumentů. Rozhodovací proces stál 35 milionů liber (56 milionů dolarů), které zpětně zaplatí Francouzi (jak jinak).

Spolu s Arevou a EDF v roce 2007 o licenci požádaly tři další výrobci se svými reaktory: Westinghouse, který uvedl systém AP-1000, GE Hitachi s tlakovodním systémem ESBWR a kanadská AECL s reaktorem ACR-1000. Tandem GE-Hitachi a kanadská firma však své žádosti vzápětí stáhly nebo nechaly pozastavit všechny práce na udělení licence, řízení o schválení výstavby AP-1000 stále probíhá.

EDF plánuje vybudovat elektrárny s reaktorem EPR v Hinkley Point, kde nahradí dosloužilé britské bloky, povolení ke stavbě na Hinkley Point

Mapa britských jaderných elektráren, Hinkley Point se nachází na západním pobřeží Spojeného království.   Nacházejí se tam dvě jaderné elektrárny, označované jako Hinkley Point A a B, elektrárna B je stále v provozu. Parcela pro novou elektrárnu nese název Hinkley Point C. Zdroj: namrc.co.uk
Mapa britských jaderných elektráren, Hinkley Point se nachází na západním pobřeží Spojeného království. Nacházejí se tam dvě jaderné elektrárny, označované jako Hinkley Point A a B, elektrárna B je stále v provozu. Parcela pro novou elektrárnu nese název Hinkley Point C. Zdroj: namrc.co.uk

bylo vydáno v listopadu. Je třeba zdůraznit, že zatím ještě společnost nepodnikla žádné konkrétní kroky a finální rozhodnutí o výstavbě je stále v nedohlednu. Důvody jsou mimo jiné ekonomické – cena a návratnost. Vincent de Rivaz, předseda představenstva EDF, uvedl, že udělení bezpečnostní licence je významným krokem k tomu, že firma nyní dokáže „mnohem lépe odhadnout cenu celého projektu“. Portál World Nuclear News uvádí, že klíčovým patrně faktorem je, zda britská vláda zaručí pevnou výkupní cenu elektřiny, což by potenciálním investorům zajistilo návratnost projektu. V Británii o této možnosti probíhá debata na vládní úrovni, přičemž argumenty pro a proti jsou poměrně jednoduché – země nové zdroje energie potřebuje, jde však o rozsáhlou investici a je otázkou, zda není z ekonomického hlediska výhodnější investovat do plynových elektráren nebo obnovitelných zdrojů (více zde).

Areva připravena na nejlepší možnost

Den před udělením povolení Areva oznámila, že podepsala memorandum o porozumění s 25 britskými firmami, v němž byly uzavřeny předběžné dohodoy o dodávkách pro elektrárny s reaktorem EPR, plánované k výstavbě v Hinkley Point. Zahrnují například čerpadla, elektroniku a chladicí věže. Firma si tak připravila půdu pro tu nejlepší možnost – že skutečně projde všemi licenčními procesy a okolnosti budou pro stavbu nových reaktorů příznivé.

Zdroj: World Nuclear News (původní článek zde)

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..