Továrna na zpracování vyhořelého paliva v La Hague. Zpracovává jaderný odpad z Francie, Švýcarska, Německa, Belgie a Japonska. Zdroj: SciencePhotoLibrary
Továrna na zpracování vyhořelého paliva v La Hague. Zpracovává jaderný odpad z Francie, Švýcarska, Německa, Belgie a Japonska. Zdroj: SciencePhotoLibrary

Francouzská korporace Areva plánuje do roku 2016 vložit několik set milionů eur do posílení bezpečnosti na jaderných objektech. Z této částky přibližně 100 milionů eur je určeno pro zabezpečení továrny v La Hague, která zpracovává vyhořelé jaderné palivo. Přitom zhruba polovina sumy je určena na vybudování zvláštního seismicky odolného velínu, určeného pro koordinaci záchranných prací v případě těžké havárie. Takové centrum už existuje, nachází se pod úrovní země, ale není odolné proti větším zemětřesením.

Zbytek peněz plánuje Areva vložit do zdokonalení chladicích systémů pro „mokrá“ úložiště – skladovací bazény, kde jsou dočasně ukládány vyhořelé palivové články. Postavena bude rovněž dodatečná infrastruktura – 5 kilometrů potrubí spojujících bazény a přehradu u mořského břehu.

Areva po nehodě na jaderné elektrárně Fukušima provedla řadu bezpečnostních zkoušek, ze kterých usoudila, že její objekty jsou chráněny poměrně dobře před vnějšími vlivy, nicméně je potřeba budovat takzvané „zóny se zvýšenou bezpečností“ (hardened safety zone), zajištěné proti velmi těžkým haváriím. V takových zónách budou umístěny záložní systémy a řídicí střediska určená pro mimořádné situace.

Skupina rovněž vypracovala několik nových zásad pro jednání při těžkých haváriích. Jeden z nich je přímou reakcí na Fukušimu – Areva přijala usnesení, podle kterého nesmí personál zcela opustit jakýkoliv její objekt za žádných okolností. Podle zpráv z Japonska totiž společnost TEPCO, provozovatel JE Fukušima, uvažovala o tom, že nechá elektrárnu svému osudu a odvede z něj všechny zaměstnance, což by hrozilo nejhoršími možnými scénáři havárie.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..