
Americká národní laboratoř v Oak Ridge a Ústav jaderného výzkumu v Řeži u Prahy budou spolupracovat na projektu vysokoteplotních jaderných reaktorů IV. generace. Úkolem českých vědců je provést experimenty, které poskytnou informace o chování reaktorů, využívajících jako chladiva roztavené fluoridové soli. Za tímto účelem věnuje ÚJV 75 kilogramů fluoridových solí národní americká laboratoř Oak Ridge.
Tento výzkumný záměr byl formálně stvrzen v novém memorandu o porozumění, které podepsali český ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba a americký velvyslanec v ČR Norman Eisen. Do Řeže u této příležitosti zavítali Steven Butler, první tajemník ekonomicko-politického oddělení amerického velvyslanectví v Čechách, a Thomas Mason, ředitel Národní laboratoře Oak Ridge. Hosté ze zámoří si prohlédli experimentální zařízení, určené pro výzkum chování roztavených solí, a areál ústavu, přičemž Thomas Mason jakožto odborník vyslovil své uznání nad tím, že čeští vědci dokázali dosáhnout vynikajících výsledků za poměrně skromných materiálních podmínek (přesnou citaci zatím nemáme k dispozici – ale zůstaňte s námi!).
Ředitel ÚJV, a. s., Aleš John nový česko-americký projekt rovněž okomentoval ve velmi vřelých tónech: „Jedná se o průlomový okamžik v historii vzájemné spolupráce, kdy Spojené státy opustí strategická surovina a bude svěřena právě naší společnosti. Je pro nás důležité, že jedinečné zkušenosti v oblasti jaderné energetiky a špičkové vybavení našich laboratoří bylo pro naše partnery při rozhodování určující.
Více o laboratoři v Oak Ridge: Oak Ridge National Laboratory se nachází v americkém státě Tennessee je jednou z největších státních výzkumných institucí ve Spojených státech, začínala jako jeden z výzkumných ústavů, který se podílel na vývoji americké atomové pumy. Věnuje se mimo jiné právě výzkumu v jaderných oborech, mimo jiné také hostí nejvýkonnější superpočítač na světě (více zde). Další informace můžete získat například přímo na jejích oficiálních stránkách.
Více o podpisu memorandu o porozumění mezi Spojenými státy a Českou republikou zde
Zdroj: ÚJV Řež
2 Comments
Ústav jaderného výzkumu Rež, a.s. už neexistuje, tedy alespon jako právní subjekt, oficiálně myslím od září 2012, bud je to výraz dnešní doby, kdy stejně jako za dob páně Hrabala byly v módě postřižiny, tedy zkracování. Také je ovšem možné že pánové v UJV Rež, jak si ted říkají, dospěli ke shodě, že s výzkumem bud nemají nebo nechtějí už mít nic společného 😉
Dobrý den, děkujeme za reakci. O tom samozřejmě víme a už jsme tuto skutečnost konzultovali přímo s ÚJV. Shodli jsme se na tom, že schůdnější bude zkratku vysvětlit pro čtenáře, kteří tento výzkumný ústav neznají. Ale máte pravdu, oficiální název je ÚJV Řež, a.s. Jinak co se týče výzkumu, provozovaného ÚJV, chystáme na toto téma několik článků. Zůstaňte s námi 🙂