Ukrajina buduje vlastní kapacity na výrobu jaderného paliva, jedním z důvodů je větší nezávislost země na dodavatelích - v současnosti ruskému TVELu a americkému Westinghouse. Zdroj: m.expert.ru
Ukrajina buduje vlastní kapacity na výrobu jaderného paliva, jedním z důvodů je větší nezávislost země na dodavatelích – v současnosti ruskému TVELu a americkému Westinghouse. Zdroj: m.expert.ru

TVEL investoval 10 miliónů $ do společného podniku (SP), jehož úkolem je stavba továrny na výrobu jaderného paliva na Ukrajině. Palivová firma Rosatomu TVEL zaplatila svůj podíl v základním kapitálu podniku na výrobu jaderného paliva, když 29. října převedla na konto společného rusko-ukrajinského podniku 10 miliónů $ v rámci doplňkové emise SP, což TVEL uvádí ve své zprávě. Stejný vklad ze strany ukrajinského akcionáře SP  – Státního koncernu Jaderné palivo – má být připsán na účet nejpozději do 31. října. Prostředky akcionářů budou využity k přípravě projektové dokumentace, ohodnocení ruských technologií, na pořízení vybavení a strojů pro první výrobní linku a do budování infrastruktury pro tento projekt. Ruská federace a Ukrajina se dohodly na vydání doplňkové emise SP 20. března. Akcionáři se zavázali, že vloží do projektu přibližně 120 miliónů dolarů, z nichž prvních 20 miliónů musí být složeno do konce roku 2012, a že podíl každého z nich na tomto vkladu bude stejný.

Celková cena projektu bude podle technicko-ekonomické studie činit přibližně 462 miliónů dolarů. První výrobní linka bude uvedena do provozu do konce roku 2015, přičemž závod dokáže díky své kvalifikaci a licencím časem pokrýt veškeré potřeby ukrajinských elektráren.

Palivová firma TVEL je součástí ruské státní korporace Rosatom, spojuje výrobní a výzkumná aktiva v oblasti fabrikace jaderného paliva, separačních prací a výroby plynových centrifug pro obohacování uranu včetně veškerého vybavení a příslušenství. Dodává palivo pro obě české jaderné elektrárny.

Zdroj: Rosatom.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..