jaderná energie - Temelín po šestadvacáté prověří mezinárodní experti - V Česku (temelin 4) 1
JE Temelín.

6.11.2012 – V jaderné elektrárně Temelín dnes začala třítýdenní prověrka takzvané mise OSART expertů z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Bezpečnost české jaderné elektrárny budou prověřovat odborníci z osmi zemí světa. Od zahájení provozu je to už dvacátá šestá mezinárodní kontrola, řekl dnes ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták.
„Pozornost odborníků bude zaměřena na osm oblastí,“ uvedl. „Kontrolovat budou organizaci a řízení, provoz, údržbu, technickou podporu, zpětnou vazbu, chemii, radiační ochranu a řízení havárií. V rámci přípravy musela elektrárna zpracovat více než třísetstránkovou Zprávu o stavu elektrárny, kterou v září poslala do vídeňského centra Mezinárodní agentury pro atomovou energii,“ uvedl Sviták.
Zprávu obdržel každý z expertů. Teď se již budou zahraniční odborníci pohybovat po elektrárně, sledovat pracovníky při práci a kontrolovat provozní dokumentaci. Podle potřeby se mohou účastnit i uzavřených porad. Získané informace budou porovnávat s kritérii MAAE a výsledky ostatních elektráren. Výstupem jejich práce bude závěrečná zpráva, která bude obsahovat doporučení pro zlepšení v dané oblasti, ale také dobré praxe Temelína pro ostatní světové elektrárny.
„Každá takováto prověrka je pro nás vždy příležitostí k získání zpětné vazby od odborníků z jaderného průmyslu. Vedle kontroly plnění mezinárodních standardů je smyslem těchto prověrek i předávání zkušeností mezi provozovateli jaderných elektráren po celém světě a tím neustále posouvat úroveň jejich bezpečnosti. V tomto směru jsou jejich nálezy velmi cenné a umožňují nám některé činnosti v souladu s nejlepší světovou praxí dál zlepšovat,“ řekl ČTK ředitel elektrárny Temelín Miloš Štěpanovský.
Své odborné zastoupení v misi OSART v Temelíně má Francie, Anglie, Švédsko, Slovensko, Ukrajina, Maďarsko, Jihoafrická republika a Brazílie. Mezinárodní tým řídí Pierre Gest z Francie. Partnery mezinárodním inspektorům bude 14 odborníků z elektrárny Temelín.
Poslední mezinárodní prověrka byla v Temelíně v loňském roce, kdy elektrárnu prověřovalo sedmnáct odborníků v rámci mise WANO (Světové sdružení provozovatelů jaderných elektráren).

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

5 Comments

  MAAE se predvedla pri tsunami v Japonsku a pri naslednych problemech na tamnich jaderkach jako totalne neschopna organizace s celosvetovou pusobnosti, americka NRC byla o mile pred nimi, zda se, ze se z toho trapasu postupne vzpamatovavaji a delaji kroky k naprave, doufam, ze nasi odbornici na JETE uz budou mit moznost zaregistrovat zmenu 🙂

   Frantisek Heczko: V čem je podle Vás MAAE neschopná? Pokud vím, její primární úloha není informace obyvatel, nebyla proto na něco takového ani připravená, na rozdíl od NRC a jiných (francouzských, ruských) kontrolních úřadů, které mají v popisu práce mít plány pro případ havárie a být připraven je realizovat. Podle zpráv se to teď snaží změnit a zorganizovat nějakou vlastní informační službu. V čem konkrétně se projevila její neschopnost?

  jsem tady pracne rozvedl svuj nazor na neschopnost IAEA po nehode na JE Fukusima a po zmacknuti „Post Comment“ jsem si precetl „Error establishing a database connection“ a text se dostal do propadliste dejin, ach jo, jenze chyba byla, ze „me nekdo“ odhlasil 🙂

   Myslím, že takové dílo určitě stojí za to rozvést znovu….za technické potíže se omlouváme, určitě nebyly záměrem 🙂

  jeste jeden pokus: verte mi, ze jsem udalosti v Japonsku sledoval velmi intenzivne a jako mnoho a mnoho lidi zasvecenych jsem se snazil i na strankach IAEA neco zjistit, nekolik dnu to bylo naprosto zbytecne, system nejenom ze zkolaboval, pokud servery IAEA zrovna jely, tak tam nic poradneho nebylo, americka NRC reagovala daleko profesionalneji, rusove reagovali daleko profesionalneji, ve Vidni se promenaduje spousta dobre placenych lidi z celeho sveta, maji statut neco jako diplomate, kdyz tam jdete dovnitr, tak osobni kontrola muze konkurovat kontrole pri vstupu na jadernou elektrarnu, a neni pravda, ze nemaji informovat, naopak, maji byt na spici informaci v celosvetovem meritku vcetne informaci AKTUALNICH !!!, nebudu zachazet do minulosti, kdy jsem s nima byl na podobne akci jak ted probiha na Temeline – v Pakistanu, to je tak na debatu u piva, IAEA si po Fukushime velmi sypala popel na hlavu a je videt, ze se pomalu zlepsuji, proste – krasny zivot ve Vidni za relativne slusne penize a zodpovednost …. 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..