Divácky vstřícné zpracování reaktoru SVBR-100. Zdroj: Gidropress
Divácky vstřícné zpracování reaktoru SVBR-100. Zdroj: Gidropress

9.11.2012 – Malé a střední reaktory jsou považovány za jedno z nejperspektivnějších, bezpečných a zároveň cenově dostupných řešení nových energetických zdrojů. Kromě vysoce spolehlivých dodávek elektřiny mohou také sloužit k zásobování teplem a odsolování vody, a to i v odlehlých oblastech. O vývoji těchto reaktorů na území Ruské federace přednášel na konferenci NERS 2012 profesor Larion A. Lebeděv, který působí jako generální ředitel moskevského Státního střediska výzkumu a vývoje pro posuzování projektů a technologií.

Na konferenci profesor Lebeděv zastupoval česko-ruské Konsorcium MIR.1200, které bylo jedním z hlavních partnerů akce. Ve své přednášce Lebeděv shrnul současný stav jednotlivých projektů malých a středně velkých ruských reaktorů. Rusko patří ke světové špičce v tomto odvětví, v současné době vyvíjí řadu prototypů těchto reaktorů, které se nachází v různém stavu vývoje, od předběžných či koncepčních návrhů, až po experimentální prototypy či reaktory, které jsou již využitelné pro komerční využití.

Jedním z konkrétních případů, kterým se Lebeděv věnoval, je prototyp plovoucí jaderné elektrárny. Kromě základních parametrů profesor popsal i bezpečnostní aspekty a možnosti využití této elektrárny: „Jedná se o zcela výjimečný projekt, který je díky svému umístění na mořské hladině přímo ideální jako zdroj energie pro odsolovací zařízení. Aktuální světový nedostatek pitné vody je 250 miliard metrů krychlových ročně. Tento nedostatek se do roku 2025 ještě šestkrát zvýší, takže potenciál tohoto zařízení je obrovský“ poznamenal Lebeděv.

Ve své přednášce se Lebeděv zaměřil také na projekt modulárních komplexů s reaktorovými bloky SVBR-100 o výkonu 100 MW a s olovo-bizmutovým chlazením. Tyto reaktory vyvíjí ruská společnost AKME-engineering, společný podnik zřízený státní korporací Rosatom a akciovou společností Irkutskenergo. Výstavba pilotních reaktorů typu SVBR-100 se uskuteční v letech 2015–2017, první blok bude spuštěn na konci roku 2017. Společnost AKME-engineering následně plánuje realizovat program komerční výstavby těchto jaderných reaktorů ve světě.

Společnost AKME-engineering představila svůj revoluční koncept malých jaderných elektráren během fóra Atomex Europe, které se konalo v říjnu 2012 v Praze. Ruská společnost v Praze podepsala memoranda o spolupráci s třinácti českými společnostmi, které budou tvořit dlouhodobou dodavatelskou základnu a zajišťovat diverzifikaci dodávek pro výstavbu reaktorů SVBR-100.

Zdroj: Allforpower.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..