JE Temelín. Zdroj: Českobudějovický deník
JE Temelín. Zdroj: Českobudějovický deník

Součástí projektu dostavby JE Temelín, který v tendru nabídlo česko-ruské konsorcium (ZAO Atomstrojexport, OKB Gidropress a Škoda JS), je závazek nabídnout českým podnikům a firmám zakázky v hodnotě šesti až sedmi miliard euro. Oznámil to ve středu 28. listopadu na zasedání mezivládní komise RF a ČR zástupce generálního ředitele Rosatomu Kirill Komarov, kterého cituje agentura Interfax.
Nabídka konsorcia v případě vítězství v tendru předpokládá podle jeho slov lokalizaci přibližně 75% prací souvisejících s výrobou zařízení pro JE na území České republiky.

 

Zmíněné vyjádření zaznělo v situaci, kdy zadavatel tendru – společnost ČEZ – pokračuje v posuzování nabídek česko-ruského konsorcia a japonsko-americké společnosti Westinghouse a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zároveň zkoumá nabídku francouzské společnosti Areva, která byla ze soutěže vyloučena. Pokud Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dojde k závěru, že nabídka Arevy vyhovuje odpovídajícím pravidlům a kritériím, celý tendr se vrátí do fáze posuzování všech nabídek.
Tendr na výstavbu 3. a 4. bloku JE Temelín byl vyhlášen společností ČEZ 3.srpna roku 2009. Účastníci tendru odevzdali své nabídky ČEZu počátkem letošního července.
Očekává se, že český zadavatel tendru podepíše s vítězem kontrakt do konce roku 2013. Poté, kdy kontrakt vstoupí v platnost, začne fáze licencování a projektování, která bude trvat 44 měsíců. Výstavba nových bloků by měla být zahájena v roce 2017.
V současné době jsou v České republice v provozu dvě jaderné elektrárny: JE Dukovany (se čtyřmi bloky s reaktory VVER-440) a JE Temelín (dva bloky VVER-1000), které byly postaveny podle sovětských projektů.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..