jaderná energie - Rusko navyšuje investice do jádra - Ve světě (beloyae) 1
Rychlý reaktor BN 800 budovaný na Bělojarské JE je jedním z úspěchů ruských jaderných technologií. Tuto technologii zřejmě čekají světlé zítřky.

Ruští představitelé se shodli na tom, že jaderné technologie mají pro stát strategický a ekonomický význam. V praxi to znamená, že do jaderného výzkumu poputují investice v řádech miliard rublů a tím bude urychlen jaderný vývojový program.

Na zvláštním setkání s tématem ekonomické modernizace a inovací v Novovoroněžské jaderné elektrárně premiér Ruské federace, Dmitrij Medveděv, z pozice předsedy konference vyzdvihl přednosti jaderné energetiky. Minulou středu na setkání prohlásil, že jaderné technologie jsou jedním z hlavních ruských průmyslových odvětví, které má aplikace ve všech oblastech, například : “ v ekonomice, energetice, průzkumu vesmíru, letectví, lékařství, zemědělství, výrobě kompozitních materiálů a informatice.“

V souladu s tím Rosatom, coby státní jaderná korporace, investuje do výzkumu a vývoje ročně až 23 miliard rublů (737 milionů dolarů) jako součást 60 miliardového (1,9 miliardy dolarů) rozpočtu určeného pro státní jaderné programy. Šéf Rosatomu, Sergej Kirijenko, na setkání uvedl, že plány počítají s investicemi do výzkumu a vývoje, které by v roce 2020 měly dosáhnout 42 miliard rublů (1,3 miliardy US dolarů). To je přibližně desetinásobně více než v roce 2007, kdy země začala upevňovat své jaderné aktivity v rámci Rosatomu.

Jedním z klíčových cílů Ruska je uspíšit o deset let vývoj v této oblasti. Podle Kirijenka směřoval hlavní program země k tomu, aby byla do roku 2020 představena nastupující technologie rychlých reaktorů a s tím spojená infrastruktura palivového cyklu, které by mohly být využívány již od roku 2030. Řekl, že nyní není cílem předvést „jednotlivé prvky“, ale do roku 2020 mít v provozu celý systém.

Před dvěma měsíci Rosatom potvrdil plán na instalaci pilotního reaktoru BREST-300 ve městě Seversk v Tomské oblasti. Jedná se o olovem chlazený rychlý reaktor, který bude stát v Sibiřském chemickém koncernu (Siberian Chemical Combine – SCC) a který by mohl být předznamenáním celostátní sítě jeho 1200 MW verzí. Podle plánů by mohla výstavba tohoto 300 MW reaktoru začít v roce 2016 s plánovaným uvedením do provozu v roce 2020. Tato skutečnost by také mohla znamenat stavbu prvního závodu na výrobu palivových článků z těžkých nitridů.

SCC již disponuje závodem na obohacování uranu, který je schopný zpracovat uran získaný přepracováním a jehož kapacita činí 3 miliony SWU za rok. (SWU – separative work unit – doslova „jednotka separační práce“ je jednotka určující množství a kvalitu obohaceného uranu – pozn. Atominfo.cz) Toto zařízení je doplněno závodem na výrobu paliva ze směsi oxidů (tzv. MOX palivo) a rozestavěnou úpravnou uranu, jejíž spuštění se očekává po roce 2016.

„Všechno shromáždíme na tomto místě,“ řekl Kirijenko o SCC. Dodal, že Rosatom by měl brzy požádat vládu o finanční prostředky na vytvoření experimentálního zařízení, které by se také nacházelo v SCC a které by sloužilo k vývoji uzavřeného palivového cyklu.

Dlouhodobá strategie Rosatomu do roku 2050 zahrnuje přeorientování se na inherentně (tj. ze své podstaty – pozn. Atominfo.cz) bezpečné jaderné elektrárny využívající rychlé reaktory s uzavřeným palivovým cyklem a MOX palivem. Podle ruských plánů by měl v tu dobu podíl jaderné energie představovat 45-50 % celkové produkce a do konce století by měl vzrůst až na 70-80 %.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..