Pohled do zálivu Andrejeva. Zdroj: blogi.rosatom.ru
Pohled do zálivu Andrejeva. Zdroj: blogi.rosatom.ru

Rusko a Norsko chtějí uzavřít dohodu o spolupráci v oblasti jaderné a radiační bezpečnosti (JaRB). Uvádí to ruská vládní směrnice z 3. listopadu 2012, podle ní kabinet ministrů schválil zahájení jednání na toto téma. Návrh na jednání s Nory podalo ministerstvo obrany a podpořila jej státní jaderná korporace Rosatom a ministerstvo zahraničí.

Obě země již dlouho spolupracují v oblasti likvidace starých jaderných ponorek, konkrétně Norsko je jedním ze sponzorů projektu obnovy Andrejevského zálivu (oddělení „SevRAO“ na poloostrově Kola). V těchto místech se nacházejí staré sklady jaderného odpadu ze sovětských ponorek, které už dosluhují (navíc byly původně plánované jako provizorní).

Stavební práce v Andrejevském zálivu probíhají od roku 2001. Mezi ně patří i rekonstrukce stálého kotviště, vodovodního potrubí a vodního čerpadla; dále budování příjezdových cest, ochranného systému, administrativně-bytového komplexu a závodní jídelny. Také již proběhly práce na snížení intenzity radiačního pozadí v bloku suchého skladu vyhořelého paliva (BSS). Kromě Norska jsou investory projektu také Velká Británie, Itálie, Švédsko a Evropská banka pro rekonstrukci a rozvoj (EBRD).

Více o projektu očištění ruského pobřeží a starých přístavů od jaderného odpadu z ponorek více zde

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..