Zástupci Rosatomu na fóru Atomex, uprostřed generální ředitel společnosti Sergej Kirijenko. Zdroj: mmspektrum.com
Zástupci Rosatomu na fóru Atomex, uprostřed generální ředitel společnosti Sergej Kirijenko. Zdroj: mmspektrum.com

České firmy budou pomáhat stavět ruské jaderné elektrárny po celém světě, a to bez ohledu na fakt, zda se ruská státní společnost Rosatom bude podílet na dostavbě JE Temelín. K tomuto stanovisku došli účastníci 2. středoevropského fóra jaderného průmyslu Atomex – Europe, které se v polovině října konalo v Praze.

Tuzemské firmy tak mohou – v souladu s exportní strategií České republiky – dále posilovat své pozice na ruském trhu, a nejen na něm. Vedle Ruské federace totiž v současné době Rosatom realizuje projekty staveb jaderných elektráren také například v Číně, Indii nebo Turecku.

Důvěra českých firem

Na fóru jaderného průmyslu Atomex byla podepsána řada smluv o spolupráci mezi 12 českými subjekty a ruskými partnery. Jmenujme například firmy Chladicí věže Praha, Arako a Sigma Group s podepsanými kontrakty na nové zakázky v celkové hodnotě 20 mil. eur (cca 500 mil. Kč) s ruskými společnostmi Mostostroj 6, Atomenergomaš a Energomaškomplex ze skupiny Rosatom. Vedle uvedených smluv podepsali zástupci 13 českých společností memorandum o spolupráci se společností AKME-Engineering (Atomové Komplexy Malé a střední Energetiky), která je také součástí skupiny Rosatom.

Reaktor SVBR-100 je vyvíjen ve spolupráci s předními institucemi ruského jaderného výzkumu: Fyzikálně-energetickým institutem A. I. Lejpunského a OKB Gidropress. Jedná se o reaktor tzv. 4. generace, která je výkonnější, splňuje nejpřísnější bezpečnostní požadavky a má levnější provoz než její předchůdkyně. Celosvětově je zatím v komerčním provozu pouze jediná elektrárna s reaktorem této generace, a to v ruském Bělojarsku.

Zástupci firmy ZAT též s ruskou společností AKME-Engineering podepsali memorandum o vzájemné spolupráci při dodávkách do jaderné energetiky. „ZAT disponuje moderními řídicími systémy pro řízení technologií primární a sekundární časti jaderných elektráren, které se mohou stát kvalitní součástí malých energetických jaderných zdrojů pracujících na základě odlišných technologických principů, než jsou klasické tlakovodní reaktory,“ říká Vladislava Česáková, členka představenstva a výkonná ředitelka managementu společnosti ZAT. V poslední době firma ZAT využila své zkušenosti při realizaci obnovy SKŘ jaderných elektráren Dukovany a Temelín, na Slovensku jaderných elektráren Bohunice II a Mochovce a na Ukrajině jaderných elektráren Chmelnická, Jihoukrajinská, Rovenská, Záporožská aj. Šlo o jaderné reaktory typu VVER 440 a 1 000 MV.

„V České republice nacházíme velmi kvalifikované partnery,“ říká Leoš Tomíček, výkonný viceprezident společnosti Rusatom Overseas ze skupiny Rosatom. „Češi jsou špičkovými odborníky, kteří velmi dobře rozumějí jaderné technologii, a máme s nimi výborné zkušenosti. Uzavření uvedených dohod je proto pro nás dalším logickým krokem. Zahajujeme tak novou etapu spolupráce, která českým firmám umožní podílet se na výstavbě a vývoji těch nejmodernějších jaderných zdrojů na světě,“ dodává Tomíček.

Reaktor 4. generace SVBR-100

Společnost AKME-Engineering v Praze ve světové premiéře představila koncept malých jaderných elektráren. Tyto modulární komplexy s reaktorovými bloky SVBR-100 s výkonem 100 MW a olovobismutovým chlazením jsou považovány za jedno z nejperspektivnějších, spolehlivých a cenově dostupných řešení současné rostoucí poptávky po energii. Mohou zajišťovat dodávku elektřiny, zásobování teplem a také odsolování vody, a to i ve vzdálenějších obývaných oblastech. Mohou být využity také jako zdroj elektřiny a přívodu páry k průmyslovým komplexům a dalším speciálním zařízením.

„Příprava projektu reaktoru SVBR-100 je dnes již v pokročilé fázi. Spolu s partnery nyní pracujeme na konstrukci reaktorových bloků a na projektové přípravě jaderné elektrárny. Vybudování experimentálně-průmyslového energobloku s reaktorovými bloky SVBR-100 je plánováno na období let 2015–2017 a fyzické spuštění bloku na konec roku 2017,“ vysvětluje generální ředitel AKME-Engineering Vladimir Petročenko. „Podepsáním memorand s AKME-Engineering se českým společnostem otevírá možnost podílet se na vývoji a následné dodávce služeb a zařízení pro nově vyvíjené jaderné elektrárny čtvrté generace s těmito reaktorovými bloky,“ dodal Petročenko.

Rosatom je ruská státní společnost zabývající se jadernou energií. Sdružuje přes 250 podniků a vědeckých institucí – všechny civilní ruské společnosti zabývající se jaderným programem, komplexy s jadernými zbraněmi, výzkumné organizace a flotilu jaderných plavidel (jedinou na světě). Jedná se o největší infrastrukturní společnost v Rusku. Vyrábí více než 40 % veškeré elektřiny v evropské části Ruska. Má vedoucí postavení na světovém trhu s jadernými technologiemi: staví v současnosti nejvíce jaderných elektráren na světě, má druhé největší uranové rezervy, je čtvrtým největším světovým výrobcem elektřiny z jaderných zdrojů a pátým největším producentem uranu. Ovládá 40 % trhu s obohacováním uranu a 17 % trhu s jaderným palivem. Má 270 000 zaměstnanců a v roce 2010 dosáhla obratu 498 mld. rublů (310 miliard Kč).

Petr Sedláček, MM Průmyslové spektrum

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..