Jaderná elektrárna Yeonggwang. Zdroj: enformable.com
Jaderná elektrárna Yeonggwang. Zdroj: enformable.com

13.11.2012 – Úřady odstavily jeden z jihokorejských reaktorů poté, co u něj byly objeveny mikroskopické praskliny. V zemi sílí obavy o to, zda bude dost elektrické energie během nadcházejícího zimního období.

Představitel jihokorejské vlády uvedl, že při údržbě jaderné elektrárny v okrese Yeonggwang na jihozápadě země objevila prověrka mikroskopické trhliny v reaktoru, nacházejí se ve stěnách trubic, kterými procházejí regulační tyče.

Objev prasklinek, k jehož zveřejnění došlo v pátek, přichází přitom jen pár dní potom, co byly na téže elektrárně nouzově odstaveny dva jiné reaktory. U nich je důvodem výměna součástek, ke kterým dodavatelé poskytli falešná osvědčení. Do provozu by měly být oba reaktory uvedeny na začátku příštího roku.

Jižní Korea nyní vyšetřuje, jak mohly být jejím reaktorům dodány tisíce součástek s nepravými bezpečnostními dokumenty. Regulační úřady plánují provést inspekci na všech jaderných zařízeních v zemi, což přijde korejské daňové poplatníky na miliony dolarů.

„Praskliny jsou v šesti tunelech. Reaktor je z důvodu pravidelné údržby odstaven od 18. října, proces byl přitom nyní prodloužen o dalších 47 dní kvůli opravě trhlin,“ řekla mluvčí korejské Komise pro jadernou bezpečnost.

Uvedla, že je to poprvé, co byly na jihokorejských jaderných zařízeních nalezeny trhliny podobného druhu. Bezpečnostní rizika podle ní ale nebyla tak vážná, aby je bylo nutné zveřejnit.

Dodávky energie

Reaktor, u něhož byly zjištěny trhliny, dosahuje výkonu 1000 MW. Podle vládního představitele může prodloužená odstávka tohoto reaktoru (ve spojení se zmíněnou odstávkou dvou dalších reaktorů) zkomplikovat zajištění stálých dodávek elektřiny během zimy.

Čtvrtá největší asijská ekonomika vyrábí 30 procent své elektřiny ze 23 jaderných reaktorů ve státem vlastněných elektrárnách. Místní vláda vydala varování před možnými, a dosud nebývalými, nedostatky elektřiny během zimních energetických špiček.

„Mohlo by to ovlivnit dodávky energie, nicméně připravujeme náhradní plány,“ prohlásil vysoce postavený úředník ministerstva ekonomiky, který není oprávněn mluvit s médii a nepřál si tedy zveřejnit své jméno.

„Nejsou zde žádné na skrz jdoucí trhliny ani úniky radiace,“ uvedla ve svém prohlášení Korea Hydro & Nuclear Power, dceřiná firma státního podniku Korea Electric Power Corp (KEPCO), která spravuje všechny jaderné elektrárny v zemi.

Provozovatel jihokorejských elektráren a jaderné regulační úřady čelily tento týden ostré kritice poté, co vyšlo najevo, že osm firem dodávajících součástky jaderným elektrárnám používalo zfalšované bezpečnostní dokumenty. Tato skutečnost zvýšila obavy z dalších potenciálních problémů, které by se mohly v rozsáhlém a přitom stále rostoucím jaderném programu země vyskytnout.

Vláda Jižní Korey odpověděla na potíže vytvořením pracovní skupiny sestávající z odborníků vládního i soukromého sektoru. Ta má prověřit všechny reaktory, aby se ujistila, že jsou v nich součástky patřičně certifikovány. Totéž má skupina provést i na pěti reaktorech, jež jsou v současnosti ve výstavbě.

Zdroj: Aljazeera.com

O autorovi

admin

1 Comment

    to je bolave misto, viko reaktoru a v nem pruchodky pro regulacni organy reaktoru 🙁

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..