Mapa Severní námořní cesty.
Mapa Severní námořní cesty.

Poprvé v historii námořní plavby v arktických oblastech proplula po Severní námořní trase loď s nákladem zemního plynu. Tanker Ob river, převážející 135 tisíc krychlových metrů zkapalněného plynu, vyplul 7. listopadu z norského Hammerfestu a nyní pokračuje na cestě do japonského přístavu Tobata. Několik dní jej přitom doprovázely ruské jaderné ledoborce, nejprve Vajgač a poté 50 let vítězství.

„Jedinečnost této cesty spočívá v tom, že je to poprvé, co Severní námořní cestou putoval právě zkapalněný plyn. Plynový tanker je široký 45 metrů, což v tuto roční dobu (větší tloušťka ledové vrstvy) mohlo činit problémy v zaledněných oblastech. Ale obě posádky, jak tankeru, tak obou ledoborců, jednaly vysoce profesionálně a celá cesta přes led zabrala rekordně krátký čas“, uvádí tisková zpráva společnosti Rosatomflot.

Záběr z tankeru Ob River. Zdroj: gazprom-mt.com
Záběr z tankeru Ob River. Zdroj: gazprom-mt.com

Přeprava po Severní námořní cestě letos bude ukončena okolo 20. listopadu, celková hmotnost přepravených nákladů má činit okolo 1,2 milionů tun. Doprovod ledoborců využilo letos více než 40 lodí, letos jich bylo 34 s celkovou hmotností nákladu 820 tisíc tun.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..