Logo nového občanského sdružení. Ve zkratce jej lze charakterizovat jako "umírněně ekologické", které si klade za cíl co nejvíc zvýšit podíl veřejnosti na rozhodování o budoucnosti JE Temelín. Zdroj: web sdružení
Logo nového občanského sdružení. Ve zkratce jej lze charakterizovat jako „umírněně ekologické“, které si klade za cíl co nejvíc zvýšit podíl veřejnosti na rozhodování o budoucnosti JE Temelín. Zdroj: web sdružení

O větší otevřenost politiků, společnosti ČEZ i firem, které se ucházejí o dostavbu jaderné elektrárny Temelín, usiluje nedávno vzniklé občanské sdružení Společnost za bezpečný Temelín, které se dnes v Praze představilo novinářům.

Dostavba Temelína je podle předsedajícího sdružení Aloise Pavlíčka tématem, které se týká této i několika následujících generací, a proto by mělo být středem pozornosti veřejné debaty. Společnost za bezpečný Temelín k ní chce přispět zejména jednáním s odborníky, monitoringem životního prostředí a pořádáním veřejných diskuzí.

První z nich se uskuteční začátkem prosince v jižních Čechách a bude se zabývat dopadem provozu Temelína na zemědělce v jeho okolí. Účast v dalších debatách prý již přislíbili zástupci americko-japonské firmy Westinghouse a česko-ruského Konsorcia MIR.1200, které zůstávají v tendru o dostavbu dvou bloků Temelína. Debatoval by měla přijít rovněž předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Občanské sdružení podle Pavlíčka, který byl v letech 2004 až 2007 ředitelem Národního parku Šumava, není proti dostavbě elektrárny jako takové, ale chce veřejnost upozornit na její klady i možná rizika s ní spojená. Především jde o takzvané kumulační efekty, které mohou ovlivnit například teplotu či počet slunečných a mrazových dnů v místě, uvedl Pavlíček.

Kromě společnosti Westinghouse a Konsorcia MIR.1200, tvořeného firmami Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress, se o dostavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína ucházela také francouzská společnost Areva. V říjnu však byla v říjnu z tendru vyřazena. Podle firmy ČEZ nenaplnila v nabídce zákonné a další požadavky. Odvoláním Arevy se nyní zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

5 Comments

  drzte me, prosim, nebo me „klepne pepka“, ja uz fakt nemuzu 🙂

  Co Vás na tomto tématu tak vyvádí z míry? :))

  … bude se zabývat dopadem provozu Temelína na zemědělce v jeho okolí
  … kumulační efekty, které mohou ovlivnit například teplotu či počet slunečných a mrazových dnů v místě,

  jeste by melo obcanske sdruzeni vysledovat vliv dostavby ETE na sklon zemske osy,

  nemame nahodou neco jako proces EIA?, zda se, ze to bude uz jenom plac na nespravnem hrobe 🙂

  F. Heczko: Mně se to nezdá tak úplně od věci. Například vliv větrných elektráren na klima už byl prokázán, je na to i článek někde tady na Atominfu. Může nám to připadat jako úplně zbytečné, ale na druhou stranu není od věci mít seriózní výzkum, který potvrdí či vyvrátí, že jaderné elektrárny klima NEovlivňují. Obzvlášť pokud si jej to sdružení bude dělat z vlastních peněz. Ale i kdyby na to dostali grant – stát je vydává i na úplně nesmyslné věci, tohle má aspoň šanci k něčemu být.

  Proč stavět ETE 3,4 ,když máme nadvýrobu?Je to neekonomické.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..