Tetrapod robot z dílny společnosti Toshiba. Zdroj: World Nuclear News
Tetrapod robot z dílny společnosti Toshiba. Zdroj: World Nuclear News

Roboti se už ukázali jako výborní pomocníci při průzkumu nebezpečných zón na JE Fukušima Dajiči, chodící robot, kterého před pár dny odhalila společnost Toshiba, však slibuje daleko víc.

Nový robot, prozatím prozaicky pojmenovaný „čtyřnohý robot“ („the tetrapod robot“), se umí vyhnout překážkám, pohybovat se na nerovném povrchu a po schodech, což mu umožňuje v postižených oblastech dosáhnout míst, která jsou mimo dosah současných robotů, pohybujících se na kolech nebo pásech.

Ve vzpřímené poloze dosahuje výška tohoto robota do úrovně pasu člověka, jeho váha činí 65 kg. Má v sobě zabudovaný dozimetr, hlavní kameru a vedlejší kameru, kterou lze díky rameni s kloubem použít v malých prostorách. Navíc může nést až 20 kg zátěže a je poháněn baterií s výdrží až dvě hodiny.

Společnost Tokyo Electric Power Company roboty několikrát použila při průzkumu kontaminovaných budov reaktorů ve Fukušimské JE. V dubnu například dokončil pásový robot cestu podél obvodu toroidální komory hluboko v reaktorové budově druhého bloku. Pro lidský tým byla tato místa příliš riziková z hlediska možného výskytu vysokých intenzit radiace. Roboti získali obrázky, které potvrdily celistvost toroidu a ukončily tak spekulace o tom, že během havárie praskl.

Toshiba prohlásila, že bude pokračovat ve výzkumu s cílem vyvinout modely schopné „umísťovat a instalovat ochranné štíty, zastavit průtok vody a odstranit překážky“, nikoliv jen provádět průzkum, jako doposud.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..