28.11.2022
Vyděláváme o tolik méně. Johannes Teyssen, předseda představenstva EOnu. Zdroj: newshopper.sulekha.com
Vyděláváme o tolik méně. Johannes Teyssen, předseda představenstva EOnu. Zdroj: newshopper.sulekha.com

Společnost EOn se nadále vzpírá německé energetické politice. Opatření německé vlády, podporující obnovitelné zdroje, činí podle společnosti produkci energie v plynových elektrárnách „téměř bez zisku“.  Zisk z jaderných kapacit společnosti byl radikálně ořezán loňským rozhodnutím politiků uzavřít jaderné elektrárny procházející údržbou, na zbylé byly uvaleny nové daně.

EOn svým akcionářům oznámil, že předpovědi na výše dividend za letošní rok splněny budou, bude však nutno přehodnotit ambice na roky 2013 a 2015. Učinil tak poté, co zhodnotil své výsledky od letošního ledna do konce září. Přesto firma zaznamenala výdělek 8,8 miliardy euro (před zdaněním) spolu s přibližně 4 miliardami euro z prvních devíti měsíců letošního roku.

Jedním z problémů je, že obnovitelné zdroje mají při dodávkách energie do sítě přednost. To někdy během špiček brání provozu jednotek na spalování plynu do takové míry, že jsou nyní „sotva ziskové“, řekl výkonný ředitel Johannes Teyssen. „Na většině evropských trhů se hrubé výnosy z plynových jednotek blíží nule nebo jsou dokonce záporné.“

„Paradoxně to zvýhodňuje uhelné elektrárny spalující lignit, jejichž zplodiny jsou mnohem nebezpečnější pro zemské klima, oproti ekologičtějším a flexibilním způsobům výroby energie, které jsou jen stěží výdělečné,“ říká Teyssen.

EOn nevydělává na obnovitelných zdrojích tolik, aby vyvážil následky změn v energetické politice . Celých 61 % energetické produkce společnosti pochází z ropy, plynu a uhlí. Tyto zdroje vydělaly 1,2 miliardy euro (před zdaněním). Obnovitelné zdroje vyrobily 11 % energie, ohlásily ale provozní ztráty 67 milionů euro, což snížilo nezdaněné zisky o 3 %.

Největší příjem na jednotku produkce připadl jaderným reaktorům, které se na produkci EOnu podílely až 21 % a přinesl společnosti zisk 599 milionů euro (před zdaněním). Z této částky je však v Německu firma povinna odvést mimořádnou daň za jaderné palivo, proti níž soustavně protestuje a k níž se stručně vyjádřila, že na „konečné soudní rozhodnutí“ si v této věci firma a německý stát počkají až někdy do „budoucna „.

Jako reakci na Fukušimu vydala německá vláda nařízení na odstavení jaderných bloků Isar 1 a Unterweser, patřící společnosti EOn, a dalších šesti bloků jiných firem. Podle EOnu ale bezpečnost všech těchto bloků potvrdily zátěžové testy Evropské komise a jejich bezpečnostní opatření „značně převyšovala“ standardy stanovené zákonem i regulačními úřady.

EOn shrnuje: „Plníme rozhodnutí politické většiny týkající se dřívějšího odchodu od jaderné energie. Nicméně jsme současně přesvědčeni, že za současné legislativy je takové nařízení v rozporu s našimi právy na vlastnictví a na podnikání , chráněnými ústavou. V každém případě je takový zásah neústavní, pokud nedojde k úhradě škod způsobených takovým omezením našich práv. . Očekáváme proto patřičné kompenzace za miliardy eur, o které naše společnost tímto zásahem přijde.“

Zdroj: World Nuclear News (původní článek zde)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..