Panorama Peveku. Tak vypadá nejsevernější město v Rusku. Zdroj: pevek.ru
Panorama Peveku. Tak vypadá nejsevernější město v Rusku. Zdroj: pevek.ru

Město Pevek je nejseverněji položenou obcí v Rusku, žije v něm přibližně 4,5 tisíc obyvatel. Oficiálně bylo založeno v roce 1967, do té doby jej znali jen jako malou obec na jednom z nejnehostinnějších míst v celém tehdejším Sovětském svazu, kde vůbec člověk fyziky může žít. Tři měsíce dlouhá polární noc a polární den, prudké větry, stovky kilometrů od jakékoliv civilizace, v letech 1949 až 1957 se zde nacházely vězeňské pracovní tábory. Mělo však svůj strategický význam jako přístav a nedaleko něj byly objeveny zásoby cínu, v 80. letech žilo v Peveku na 13 tisíc obyvatel. Po rozpadu SSSR však byly doly zavřeny, a více než polovina obyvatel se rozhodla hledat štěstí jinde.

Možná mu však nyní svítá na lepší časy. Ruská vláda chce více využívat pro námořní dopravu cesty vedoucí přes Severní ledový oceán, což může znamenat větší využití města coby přístavu. Navíc hodlá nechat právě v Peveku postavit první plovoucí jadernou elektrárnu na světě. Před několika dny, 6. listopadu, začali odborníci geologický průzkum místa, kde se má nacházet.

Plovoucí jaderná elektrárna má sloužit pro výrobu tepla (stávající teplárny jsou zastaralé a přesluhují) a jako zdroj energie pro Pevek, okolní města a průmyslové podniky – především pro těžbu barevných kovů.

Obyvatelé města schválili instalaci elektrárny v roce 2010 na veřejném slyšení, její stavba začala v roce 2008 a v roce 2010 byla základní konstrukce spuštěna na vodu (více zde). Před týdnem začal v Peveku geologický tým průzkum místa, určeného pro její umístění.

„Geologové (….) přijeli do Peveku na konci října a začali podrobný průzkum vzorků zeminy v místech, kde se má nacházet elektrárna. Průzkum mořského dna a pobřežní linie byl proveden už dříve, nyní probíhá vrtání půdy, měření teploty půdy a odběr vzorků, které budou prozkoumány v moskevských laboratořích“, uvedla Kristina Gorkunová, vedoucí týmu. „Pokud průzkum proběhne úspěšně a nedostaneme k němu vážnější připomínky, vyžadující další práci, po nás do Peveku přijedou technici, kteří už začnou další fázi přípravných prací k montáži plovoucí jaderné elektrárny“.

Elektrárna má být spuštěna v roce 2015 nebo 2016.

Zdroj: Atominfo.ru, web města Pevek (www.pevek.ru)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..