Instalace kupole na Rostovské jaderné elektrárně. Zdroj: WNN
Instalace kupole na Rostovské jaderné elektrárně. Zdroj: WNN

Ruský Rosenergoatom dokončil sestavování kontejnmentu na třetím bloku Rostovské jaderné elektrárny. Svrchní část, která měří v průměru 37 metrů a váží 165 tun, byla nainstalována 29. října. Sama instalace trvala pouhou hodinu, ale byl k ní zapotřebí jeden z největších stavebních jeřábů na světě.

Svršek kupolovitého tvaru (viz foto) tvoří součást dvouvrstvého kontejnmentu – ochranné schránky, ve které se nachází tlaková nádoba reaktoru. Kontejnment slouží jako mechanická ochrana a zabraňuje úniku radioaktivních štěpných produktů v případě havárie.

Instalace víka kontejnmentu značí dokončení všech hlavních konstrukčních prací. Alexander Masalykin, inženýr, který na ni dohlížel, uvedl, že celkem na všechna bezpečnostní opatření padlo kolem 7 tisíc tun kovu.

Sám reaktor přijde dovnitř kontejnmentu spolu s hlavním cirkulačním čerpadlem a vyvíječi páry.

Stavba Rostovské jaderné elektrárny byla zahájena v 80. letech minulého, byly položeny základy 1. a 2. bloku. Práce však byly pozastaveny a obnoveny v 90. letech, první blok byl zprovozněn v březnu 2001 a druhý v říjnu 2010. V červnu 2009 společnost NIAEP vyhrála tendr o stavbu dvou dalších bloků, práce byly zahájeny koncem roku 2009. Třetí a čtvrtá jednotka mají být dokončeny za dva, respektive za čtyři roky.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..