Možná podoba hlubinného úložiště jaderného odpadu. Zdroj: ČT
Možná podoba hlubinného úložiště jaderného odpadu. Zdroj: ČT

Zastupitelé v Bukově na Žďársku vyhlásili kvůli úložišti jaderného odpadu místní referendum. Uskuteční se v termínu prezidentských voleb 11. a 12. ledna. Údaje zveřejněné na webových stránkách obce dnes ČTK potvrdil starosta Jiří Vrbka. Bukov je jednou ze sedmi samostatných obcí v lokalitě nazvané Kraví hora, kterou chce Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) prozkoumat kvůli stavbě hlubinného úložiště.

Zbývající obce v lokalitě návrh smlouvy se správou úložišť schválily. V některých ale zastupitelé údajně také ještě zvažují možnost dalších anket nebo referenda. Proti úložišti v poslední době aktivně vystupuje sdružení Nechceme úložiště Kraví hora, sbírá podpisy k petici.

Na zasedání koncem října se pro podpis smlouvy se správou úložišť vyslovila i většina zastupitelů v Bukově. Po následné bouřivé debatě ale zastupitelstvo rozhodnutí zrušilo a dohodlo se na přípravách místního referenda. Vyhlášeno referendum bylo zastupitelstvem 15. listopadu. Už v říjnu se v Bukově se 180 obyvateli ze stejného důvodu konala anketa. Odpůrců průzkumu bylo 68, příznivců o dva více.

V lednovém referendu budou obyvatelé Bukova odpovídat na otázku: Souhlasíte s tím, aby obec Bukov spolupracovala s Českou republikou – Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v procesu výběru lokality pro umístění hlubinného úložiště radioaktivních odpadů?

V úložišti se budou půl kilometru pod zemí skladovat tisíce tun vyhořelého paliva z atomových elektráren. SÚRAO má pro úložiště do konce roku 2018 vybrat v Česku dvě lokality, hlavní a záložní. O povolení k průzkumu nyní správa úložišť vyjednává s obcemi na sedmi místech v ČR.

Lokalita Kraví hora leží na území Stříteže, Moraveckých Pavlovic, Bukova, Věžné a Sejřku na Žďársku a zasahuje i do katastru dvou obcí na Tišnovsku – Drahonína a Olší. Všem obcím v této lokalitě slibuje správa úložišť vyplácet po dobu průzkumu dohromady 8,7 milionu korun ročně. Částka se liší podle velikosti zkoumaného území zasahujícího do katastru obce. Bukov by mohl dostávat 1,1 milionu. Pro obyvatele Bukova to není tak lákavá nabídka jako pro jiné obce v regionu. Ještě vyšší příjmy má totiž Bukov díky skládce odpadu.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..