jaderná energie - Kvůli tendru na dostavbu JETE zavítá do Prahy Clintonová - Nové bloky v ČR (Hilary Clinton) 1
Hilary Clinton je jako ministryně zahraničí velmi oblíbená a protože případné vítězství společnosti Westinghouse v tendru na dostavbu Temelína bude znamenat velké povzbuzení pro americkou ekonomiku, přijede politička konsorcium podpořit.

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová přijede v pondělí na bleskovou návštěvu Prahy, aby podpořila firmu Westinghouse v tendru na rozšíření Jaderné elektrárny Temelín. S odvoláním na české i americké diplomatické zdroje o tom informuje server IHNED.cz.

„Americká strana vychází z původního harmonogramu firmy ČEZ, podle kterého by mělo už v nejbližších měsících padnout předběžné rozhodnutí o výsledcích soutěže. Američané zřetelně posilují svoji aktivitu,“ uvedl pro Hospodářské noviny (HN) český diplomat, který je důvěrně seznámený s přípravou příjezdu ministryně Clintonové do Prahy.
Návštěva české metropole, kde by se měla Clintonová zdržet čtyři až pět hodin, byla do jejího rozvrhu zařazena na poslední chvíli jako výraz důležitosti, kterou americká administrativa přikládá tendru na rozšíření Temelína, píše server. HN se nepodařilo potvrdit, s kým bude Clintonová v Praze jednat, ale s největší pravděpodobností se setká s premiérem Petrem Nečasem.
Náklady na dostavbu temelínské elektrárny se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Stavba třetího a čtvrtého bloku má být hotova nejpozději v roce 2025. Vítěz tendru má být vybrán v příštím roce.
Tendr nabral na počátku října nové obrátky, když z něj ČEZ kvůli nesplnění zadávacích podmínek vyloučil francouzskou Arevu. Ta se proti vyřazení ohradila a nyní záležitost řeší brněnský antimonopolní úřad. Kromě Arevy a Westinghousu se o dostavbu uchází i česko-ruské Konsorcium MIR.1200, které tvoří ruské společnosti Atomstrojexport a Gidropress a česká firma Škoda JS.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..