Modul parního kondenzátoru s titanovými trubkami z dílny ZVU POTEZ. Zdroj: zvupotez.cz
Modul parního kondenzátoru s titanovými trubkami z dílny ZVU POTEZ. Zdroj: zvupotez.cz

Strojírenská společnost ZVU POTEZ Hradec Králové odeslala začátkem října do Ruska pět speciálních výměníků. Určeny jsou k termoregulaci hydrosystému parogenerátoru v primárním okruhu 4. bloku Rostovské jaderné elektrárny, která leží u vodní nádrže na řece Don.

Její dva tisícimegawattové reaktory od roku 2001 zásobují elektřinou území s téměř 18 miliony obyvatel a další dva bloky jsou ve výstavbě. Informoval o tom obchodní ředitel pro energetiku ZVU POTEZ Ing. Petr Formánek, CSc., s tím, že výměníky z královéhradeckého podniku jsou vybaveny teplosměnnými trubkami z ušlechtilého nerezového materiálu. Celková hmotnost zakázky pro ruského odběratele je čtrnáct tun, přičemž největší z aparátů, šestinásobný výměník, váží přes devět tun.

Technologicky, materiálově a výrobně extrémně náročná zařízení pro Rostovskou jadernou elektrárnu prošla opakovanými bezpečnostními kontrolami, materiálovými a dalšími zkouškami ze strany klienta a splňují ruské technické normy GOST i ostatní velmi přísné ruské předpisy. „S prací s ušlechtilými kovy, včetně například titanu, máme dlouhodobé zkušenosti. Disponujeme špičkovým technologickým vybavením i vysoce odbornými znalostmi pracovníků. Jsme tak schopni zaručit maximální kvalitu, bezpečnost a dlouhodobou bezporuchovou funkci i těch nejsložitějších aparátů,“ zdůrazňuje ing. Formánek.

Prestižní kontrakt, připravovaný v součinnosti s partnerskou ruskou firmou AMT Engineering, královéhradecký strojírenský podnik získal jako vítěz tendru v polovině roku 2011. Smlouvu na výrobu pěti výměníků pro 4. blok Rostovské jaderné elektrárny potom ZVU POTEZ uzavřela na loňském říjnovém Fóru dodavatelů pro jaderný průmysl Atomex-Evropa v Praze, kde vznikla takzvaná Pražská atomová aliance významných českých a ruských výrobců.

V akciové společnosti ZVU POTEZ Hradec Králové pracuje 550 lidí. V roce 2011 dosáhla auditovaného obratu 649 milionů korun a letos předpokládá celkové tržby ve výši 650 milionů. Na loňské úrovni podnik plánuje také export, který v roce 2012 dosáhne 552 milionů korun a na celkových tržbách se bude podílet 85 procenty. V nosných oborech potravinářských, chemických a energetických zařízení má královéhradecká firma rozsáhlé know-how, které umožňuje generální dodávky investičních celků nebo celých technologických částí včetně inženýrských služeb a zadání stavby. Pro rozšíření dodávek energetických zařízení firma v současné době realizuje významnou oborovou akvizici. Do své struktury začleňuje novou strojírenskou společnost POTEZ POWER s původní výrobní a technickou základnou firmy Bresson v Kolíně.

„Členství v alianci má pro nás strategický význam. Posiluje naši konkurenceschopnost v oboru a je důležitou podmínkou úspěšnosti dlouhodobých obchodních plánů nejenom na ruském energetickém trhu,“ vysvětluje Petr Formánek. Dodává, že společnost ZVU POTEZ jako tradiční a přední světový producent potravinářských a chemických zařízení vstoupila do energetického sektoru oficiálně v roce 2010. V současnosti se však už tento nový nosný výrobní program na celkových tržbách firmy podílí 20 procenty.

Kontrakt na dodávku pěti výměníků pro termoregulaci hydrosystému parogenerátoru v prvním okruhu 4. bloku Rostovské jaderné elektrárny má hodnotu 10 milionů korun. V ZVU POTEZ však tuto zakázku chápou především jako významnou referenci pro plánovaný generální vstup do perspektivního jaderného průmyslu nejen v Ruské federaci, ale také v Bělorusku, Turecku a v dalších zemích. „Není tajemstvím, že ruské firmy v současné době hlavně v Asii a Evropě budují nebo se podílejí na vybavování 25 bloků jaderných elektráren,“ říká Ing. Petr Formánek, obchodní ředitel pro energetiku ZVU POTEZ.

Mgr. Radim Horák

Zdroj: MM Průmyslové spektrum

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..