jaderná energie - Japonsko se nestará dobře o oběti Fukušimy, tvrdí vyslanec OSN - JE Fukušima (fukusima) 1
Zdevastovaná reaktorová budova jednoho z bloků jaderné elektrárny Fukušima. Dnes jsou už na místě postaveny speciální vyprošťovací jeřáby. Pečuje ale Japonsko dostatečně o dělníky vystavené nebezpečnému prostředí v elektrárně? Zdroj: BusinessInsider

Japonsko nevěnuje dostatečnou pozornost zdraví lidí postižených loňskou katastrofou v jaderné elektrárně Fukušima. K takovému závěru dnes dospěl zvláštní vyslanec OSN pro právo na zdraví, který prověřoval, jak úřady kontrolují a řeší zdravotní následky po havárii.
Podle Ananda Grovera japonská vláda hledí na možné zdravotní následky havárie ve Fukušimě příliš optimisticky. Informace o rozsahu území zamořeného radiací vláda prý zveřejňovala pomalu a zdravotní kontroly prováděla pouze v omezené míře a na příliš malém území.
Elektrárenští dělníci s krátkodobými pracovními smlouvami si údajně stěžují, že jim úřady neumožnili nechat se testovat. Občané se zdravotními prohlídkami prý zase nezískali výsledky testů.
Podle Grovera není správně, že zdravotní kontroly obyvatelstva vycházejí z krizového plánu přijatého po havárii jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986. Vláda by prý neměla podceňovat i malé dávky radiace, které mohou způsobit rakovinu a další nemoci. „Černobyl není dobrý vzor,“ řekl.
Grover vyzval vládu, aby více spolupracovala s oběťmi fukušimské tragédie, získávala od nich informace a zapojila je do rozhodovacího procesu.
Katastrofa v jaderné elektrárně Fukušima z 11. března 2011 byla nejhorší jadernou havárií ve světě od tragédie v ukrajinském Černobylu. Způsobilo ji zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály následované přívalovými vlnami cunami, které si společně vyžádaly 20.000 obětí. Únik radiace do okolí si vynutil evakuaci až 100.000 lidí.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..