Jošihiko Noda, současný předseda Demokratické strany Japonska a premiér Země vycházejícího Slunce. Zdroj: Bloomberg
Jošihiko Noda, současný předseda Demokratické strany Japonska a premiér Země vycházejícího Slunce. Zdroj: Bloomberg

22.11.2012 – Pouhé dva měsíce poté, co japonská vláda představila svůj záměr postupně ukončit výrobu elektrické energie na jaderných elektrárnách, byl téma energetického směřování země odsunuto do pozadí vyhlášením všeobecných voleb.

Šestnáctého listopadu rozpustil premiér Jošihiko Noda japonskou Sněmovnu reprezentantů, dolní komoru parlamentu. Učinil tak v rámci příprav na všeobecné volby konané 16. prosince. Členové současné sněmovny byli zvoleni v srpnu roku 2009, což znamená, že nejzazší termín nových voleb je léto příštího roku.

Diskuze ohledně budoucnosti japonské energetiky byla kvůli volbám odložena. V září Nodova vláda oznámila, že se bude zasazovat o zastavení všech jaderných elektráren do dvaceti let, zatím však nebylo toto prohlášení formálně začleněno do dlouhodobé energetické strategie země a není tak ze zákona závazné. Jelikož byly navíc energetické plány země odhaleny teprve letos v září, ministři se dosud nedohodli, kdy a zda vůbec budou jaderné elektrárny skutečně všechny odstaveny.

V současnosti vládne Zemi vycházejícího Slunce Demokratická strana Japonska (DPJ), která v roce 2009 pod vedením Jukiji Hatojamiho porazila Stranu liberálních demokratů (LDP).

V srpnu 2011 byl do čela DPJ zvolen Noda. Ve funkci nahradil Naota Kana, který byl nástupcem Hatojamiho a odstoupil po jaderné havárii ve Fukušimě. Stojí za zmínku, že v Japonsku jsou rezignace premiérů mnohem častější, než je tomu u evropských vlád, a nejsou vnímány jako mimořádná událost.

Míra podpory jaderné energie japonskou veřejností po fukušimských událostech, poklesla, její využívání ale nejspíš nebude hlavním tématem předvolebních střetů, dalšími kandidáty jsou například oživení ekonomiky, kontroverzní spotřební daň a mezinárodní vztahy v regionu, především s Čínou, jsou další témata, která se ve volební kampani pravděpodobně také objeví.

Hlavní japonská opoziční strana, LDP, plány na úplné vysazení jaderné energetiky nepodporuje. Její předseda, bývalý premiér Šinzó Abe, označil takové plány jako „nezodpovědné“, a podle listu Asahi Šimbun se řada lidí z vedení země domnívá, že LDP změní současný energetický kurs, pokud uchopí moc do svých rukou.

Zdroj: World Nuclear News (původní článek zde)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..