Ocelový kryt nad 4. blokem. Zdroj: World Nuclear News
Ocelový kryt nad 4. blokem. Zdroj: World Nuclear News

Elektrárenská společnost Tepco zveřejnila plány na výstavbu ochranné obálky nad poškozeným 3. blokem jaderné elektrárny Fukušima Dajiči.

Část reaktorové budovy, která kryla servisní podlaží, byla zničena při explozi vodíku tři dny po zásahu cunami v březnu 2011. Výbuch strhl střechu a nechal odhalený bazén s vyhořelým palivem, který se nacházel v posledním patře budovy a nyní je plný suti a zkroucených palivových tyčí. Prach z rozdrceného betonu také znemožňuje průtok vody bazénem.

Bude tedy vybudován nový skelet, který zakryje poškozenou reaktorovou budovu a bude ji chránit před vnějšími vlivy počasí, a rovněž zamezí úniku radioaktivního materiálu do okolí. Tato samostatná vnější struktura poslouží k vyjmutí paliva ze skladovacího bazénu za pomoci jeřábu, bude 54 metrů vysoká a bude sestávat z ocelového rámu, filtrační a ventilační jednotky a obloukového vrchního dílu, na kterém bude uchycen jeřáb. Při délce 57 a výšce 14 metrů nebude konstrukce spočívat přímo na poškozené reaktorové budově, ale na jedné straně bude zapuštěna do země, zatímco na druhé se bude opírat o budovu turbíny. Tepco tvrdí, že normy, podle kterých bude postavena tato vyprošťovací konstrukce, budou ještě o 50% přísnější, než japonské standardy odolnosti staveb vůči zemětřesení.

Konstrukce krycí haly a zařízení na odstranění paliva začne hned, jak bude dokončeno odklízení trosek z vršku reaktorové budovy. Podle očekávání by práce měly být hotovy na začátku příštího roku.

Vyjmuté palivo bude po očištění od sutin a prachu odvezeno do nedalekého dočasného úložiště bazénového typu.

První blok elektrárny už podobná konstrukce zakryla a práce nyní probíhají na vyprošťovacím zařízení nad blokem 4.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..