Továrna ve Fordow, kde se nacházejí obohacovací centrifugy - pohled svrchu. Zdroj: Reuters
Továrna ve Fordow, kde se nacházejí obohacovací centrifugy – pohled svrchu. Zdroj: Reuters

Írán pokračuje ve stavbě a rozvoji kapacit pro obohacování uranu včetně instalací nových centrifug v továrnách Fordow a Natanzu. Ve své zprávě to uvádí Mezinárodní agentura pro jadernou energii. Zatím však odmítá spekulovat, zda Islámská republika skutečně vyvíjí vojenský jaderný program, pro nedostatek konkrétních důkazů.

Ve zprávě pro Radu guvernérů MAAE její generální ředitel Jukija Amano uvedl, že v otázce „komplexního společného přístupu, potřebného k tomu, abychom s definitivní platnosti vyvrátili nebo potvrdili, že Írán vyvíjí kromě civilní také vojenský jaderný program“ stále nebylo dosaženo žádného pokroku. Agentuře se rovněž nepodařilo získat přístup na utajený jaderný objekt v Parčínu.

Zpráva uvádí, že přes dosavadní prohlášení a zprávy Írán stále nezastavil práci na obohacování uranu a stavbu dalších kapacit k tomu určených: „Probíhá řada aktivit na závodech v Isfahánu, které jsou v rozporu se závazky, danými Íránem“.

Obohacování uranu

Podle agentury Írán od té doby, co začal s obohacováním uranu, nechal obohatit 7611 kilogramů UF6 na 5% procent U235, což činí o 735 kilogramů víc, než uváděla předchozí zpráva, uveřejněná v srpnu.

Jukija Amano uvedl, že zatím nejsou k dispozici dostatečné informace o obohacovacích kapacitách ve Fordow, „protože účel, ke kterému je nyní využívána, je velmi odlišný od toho, který byl (Íránem) původně deklarován“.

„Od doby, kdy byla vydána poslední zpráva, Írán instaloval 644 nových centrifug na závodech ve Fordow, čímž dokončil všech osm obohacovacích kaskád na první jednotce, zatím žádná z nich nebyla naplněna UF6“, uvádí nový report.

Íránci už nainstalovali 61 obohacovacích kaskád na závodech v Natanzu, z nichž už podle prohlášení zástupců Islámské republiky byly 54 zaplněny přírodním UF6 (obsahujícím jen velmi málo U235 a určeném pro obohacení). Íránští inženýři také už postavili další obohacovací kaskádu na závodu v Natanzu. Přípravné práce už byly dokončeny na 28 kaskádách, na dalších 54 probíhají.

Tajemný objekt v Parčínu

Velký otazník zatím visí nad objektem v Parčínu, kam Islámská republika odmítá pustit inspektory MAAE. Agentura proto zatím nemůže potvrdit ani vyvrátit spekulace o tom, že využíván pro výrobu jaderných zbraní. Ve zprávě Amano uvedl: „Agentura stále žádá Írán o poskytnutí přístupu na tento objekt a odpovědi na otázky inspektorů, ale zatím bez výsledku“.

Kromě obohacování uranu Írán pokračuje v budování těžkovodních reaktorů, včetně probíhající stavby výzkumného 40megawattového reaktoru IR-40 v Araku. Islámská republika ale nedávno oznámila agentuře, že IR-40 bude spuštěn nejdříve v prvním čtvrtletí roku 2014, podle dřívějších zpráv bylo zahájení jeho provozu plánováno na třetí čtvrtletí 2013.

Rovněž pokračuje výroba palivových tablet z přírodního oxidu uraničitého pro reaktor IR-40. Írán dokončil výrobu „falešných“ pokusných palivových tablet pro IR-40, ale zatím nezahájil kompletaci tablet obsahujících jaderný materiál.

Agentura stále čeká odpověď od Islámské republiky na otázky ohledně prohlášení o budování desíti dalších obohacovacích kapacit. Podle íránských zástupců pro pět z nich už bylo dohodnuto místo. Írán také stále nepotvrdil, nevyvrátil ani nic nepřidal k prohlášení z únoru roku 2010, podle kterého už místní vědci zvládli technologii laserového obohacování.

Zástupci MAAE uvádějí, že stále „nemá dostatek údajů k tomu, aby bylo možné s jistotou prohlásit, že Írán nevyvíjí žádné neohlášené jaderné aktivity a že veškerý jaderný materiál a technologie v Íránu jsou využívány k mírovým účelům“.

Setkání mezi zástupci MAAE a Islámské republiky je naplánováno na 13. prosince v Teheránu.

Zdroj: World Nuclear News (původní článek zde)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..