Výzkumný reaktor v Araku IR-40 o výkonu 40 megawattů. Zdroj: BBC
Výzkumný reaktor v Araku IR-40 o výkonu 40 megawattů. Jeho účelem má být výroba izotopů – jediným zdrojem je zatím reaktor TRR v Teheránu, postavený Američany za šáhova režimu. Pro něj však Islámské republice dochází palivo, které kupovala od Argentiny v době, kdy na ni ještě nebyly uvaleny mezinárodní sankce. Zdroj: BBC

Írán odložil plánované spuštění výzkumného jaderného reaktoru v Aráku na rok 2014. S odvoláním na informace z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) to dnes uvedla agentura Reuters. Původně chtěl Írán spustit reaktor už ve třetím čtvrtletí příštího roku. Západní vědci vyjadřují obavy, že zařízení může sloužit k výrobě štěpného materiálu pro jadernou bombu.

Stavební práce na těžkovodním reaktoru v Aráku, který leží 190 kilometrů jihozápadně od Teheránu, začaly v roce 2006. Írán ani MAAE neuvedly, co způsobilo přinejmenším půlroční zpoždění při spouštění reaktoru.

Západní odborníci na jadernou energii vyjádřili obavy, že reaktor v Aráku může sloužit k výrobě jaderné bomby. Tento typ reaktoru totiž podle nich může zpracovat vyhořelé jaderné palivo na plutonium.

Teherán popírá, že by takovou výrobu chystal. Tvrdí, že reaktor v Aráku bude produkovat radioaktivní izotopy k medicínským a zemědělským účelům.

Západní země a Izrael se obávají, že Írán používá výzkumný a energetický jaderný program pouze jako zástěrku pro získání atomové zbraně. Hlavním zdrojem obav jsou především zařízení v Natanzu a Komu, kde Írán instaloval tisíce centrifug pro obohacování uranu. Teherán ale odmítá veškerá obvinění, že se snaží sestrojit jadernou bombu, a tvrdí, že jeho jaderný program je čistě mírový.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..