Mapa britských jaderných zařízení. Většinu z nich čeká brzký konec. Zdroj: bbc.co.uk
Mapa britských jaderných zařízení. Většinu z nich čeká brzký konec. Zdroj: bbc.co.uk

Hitachi pro portál World Nuclear News uvedla, že zájem o spolupráci na projektu jaderné elektrárny Horizon projevila celá řada firem z oblastí strojírenství, průmyslu výroby, obchodu a financí.

Japonský technologický gigant koupil projekt jaderné elektrárny Horizon za 696 mil. liber (1,1 mld. dolarů) od německých společností EON a RWE, kompletně s 90 zaměstnanci a právy k pozemkům ve dvou současných jaderných zařízeních, Wylfa a Oldbury. Nákup bude dokončen do konce tohoto měsíce. První ze šesti potenciálních reaktorů, které Hitachi chce postavit, by měl začít fungovat v první polovině dekády let 2020-2030.

Před uvedením do prodeje v březnu byl Horizon ve fázi výběru designu reaktoru k výstavbě na Wylfě, kde Britové volili mezi reaktorem EPR od Arevy a AP-1000 od Westinghouse. Hitachi chce stavět varný reaktor ABWR, který nabízí prostřednictvím společného podniku s General Electric.. Dceřiná společnost Hitachi-GE Nuclear Energy bude řídit inženýrství a výrobu horizonských reaktorů ABWR, zatímco tři strojírenské firmy (Rolls-Royce, Babcock International a SNC-Lavalin) podepsaly memoranda o porozumění s Hitachi ohledně možné spolupráce na výstavbě.

V květnu 2011 Hitachi zvítězila ve výběrovém řízení na výstavbu litevského projektu JE Visaginas a překvapivě souhlasila s přijetím 20% podílu na vlastnictví (a tedy i výdajích na stavbu). Elektrárna bude vyrábět kolem 1350 MWe z jednoho reaktoru ABWR. 

Současná investice Hitachi do Horizonu však přišla na ještě mnohonásobně víc – v současné době vlastní 100% celého projektu, který by mohl vzrůst na 7800 MWe ze šesti ABWR jednotek. Nový tah na zámořské trhy není reakcí na pofukušimské protijaderné postoje, řekla společnost pro WNN .

Reaktor ABWR ve Spojeném království stále ještě nebyl schválen a musí projít mašinérií Úřadu pro jadernou kontrolu (Office of Nuclear Regulation), která může trvat až čtyři roky. Hitachi uvedla, že na tom začne pracovat“okamžitě“, a 1. listopadu v parlamentu tajemník pro energetiku a otázku klimatických změn Ed Davey potvrdil, že ONR by už „měl mít všechny potřebné zdroje (míněna nejspíš dokumentace, Atominfo.cz) k dispozici„.

Související články: Hitachi koupil od RWE/EON projekt jaderné elektrárny ve Velké Británii

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..