jaderná energie - EDF získala projektovou licenci ke stavbě nové jaderné elektrárny v Británii - Nové bloky ve světě (hinkley) 1
Prozatím vypadá jaderná elektrárna Hinkley Point takto, ale brzy by měl nedaleko vyrůst nový blok s moderním reaktorem EPR.

Francouzská elektrárenská společnost EDF a její partner – společnost Centrica získaly první projektovou licenci na jadernou elektrárnu ve Spojeném království po 25 letech. Otevírá se tak cesta ke stavbě a provozu první nové jaderné elektrárny na Ostrovech od roku 1995.

EDF v pondělí získala licenci pro lokaci Hinkley Point v hrabství Sommerset, kde plánuje vybudovat dva z celkem čtyř nových bloků, které bude v Británii stavět. Získání projektové licence udělované britskou Kanceláří pro kontrolu jaderných technologií (ONR) odstranilo EDF z cesty jednu z největších překážek realizace projektu. EDF a Cenctrica založily za účelem stavby dceřinou společnost NNB GenCo. Mezi další dokumenty, které investoři ještě potřebují získat, patří povolení k použití specifického typu reaktoru, povolení od Agentury pro životní prostředí a souhlas vlády.

EDF a její strojírenský partner Areva zřejmě budou mít zelenou, pokud jde o použití reaktoru typu EPR, nejspíš ke schválení dojde do konce roku.

„EDF Energy je nyní na prahu projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C, což je akce z hlediska infrastruktury srovnatelná s Olympijskými hrami v Londýně. Přináší tedy významný nárůst počtu pracovních míst, zisk nových technologií a ekonomický růst a to jak na místní, tak na národní úrovni,“ píše se v prohlášení EDF Energy – britské odnože francouzského gigantu.

Nový blok v Hinkley Point měl začít dodávat elektrickou energii už v roce 2018, ale zpoždění spojená především se zpřísněním bezpečnostních opatření po Fukušimské havárii odsunuly očekávané datum spuštění až na rok 2020.

Schvalovací proces zatím stál 8 milionů liber, tuto částku zaplatí podle ONR obě zúčastněné společnosti.

Britská vláda se snaží podpořit jadernou energetiku pomocí reformy domácího trhu s elektřinou. Bude nastavena garantovaná minimální cena pro zdroje s nízkou produkcí oxidu uhličitého, mezi něž patří i jaderné elektrárny.

Zdroj: Reuters

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..