jaderná energie - Další soudní spor na americké JE Vogtle - stavitelé se dožadují 900 milionů dolarů na vlastníkovi - Nové bloky ve světě (vogtle 3 4 construction) 1
Bloky Vogtle 3 a 4 (na snímku – právě probíhající přípravné stavební práce) drží celou řadu prvenství – první nová jaderná elektrárna, stavěná v USA po roce 1978, první, sponzorovaná federální vládou (až dosud byla státní účast vždy realizována prostřednictvím místních úřadů) a první AP-1000 na domácí americké půdě.

Představitelé stavebních firem, které v americké JE Vogtle Electric Generating Plant (zkráceně Plant Vogtle) budují dva nové jaderné reaktory, podali na vlastníky elektrárny minulý čtvrtek žalobu k federálnímu soudu ve Washingtonu. Na Southern Co. a dalších vlastnících se domáhají více než 900 milionů dolarů.

Jedná se již o třetí žalobu spojenou s rozšiřováním této elektrárny, jež se nachází na východě amerického státu Georgia a v současnosti provozuje dva reaktory. Plant Vogtle je první jaderná elektrárna za posledních více než 30 let, jejíž provozovatel získal povolení na výstavbu kompletně nových reaktorů.

Deník Atlanta Journal-Constitution přinesl zprávu, že firmy, které projektují a staví budovu elektrárny, tj. Westinghouse Electric Co. a Shaw Group, požadují další náhrady za dodatečnou projektantskou práci, kterou musely provést kvůli požadavkům americké regulační komise. Chtějí též z nějakého důvodu kompenzaci za to, že vlastník nestihl získat licenci na výstavbu do 1. července 2012.

Georgia Power, dceřiná společnost Southern Co., vlastní v nové elektrárně téměř 46 % kapitálového podílu a dohlíží na projekt jménem spoluvlastníků: Oglethorpe Power Corp., the Municipal Electric Authority of Georgia a Dalton Utilities. Georgia Power již dříve prohlásila, že dodavatelé chtějí 425 milionů dolarů jako svůj podíl na uhrazení dodatečných nákladů, ačkoli ona sama popírá nést za tyto náklady jakoukoli zodpovědnost.

„Přes značné úsilí vynaložené na urovnání záležitostí s našimi dodavateli jsme nebyli schopni dospět k dohodě,“ řekl v prohlášení mluvčí Georgia Power, Mark Williams. „Georgia Power nesouhlasí s výší navrhovaných vyrovnání, ani s tím, že vlastníci mají nést zodpovědnost za jakékoliv náklady nebo zpoždění ve výstavbě.“

Podle zákona jsou zákazníci Georgia Power povinni zaplatit část z 14 miliardového projektu, kterou tato společnost odhadla na 6,1 miliard dolarů. Úřady státu Georgia z tohoto důvodu musejí schválit náklady na výstavbu předtím, než mohou být postoupeny zákazníkům (tedy aby nedošlo ke zbytečnému mrhání peněz daňových poplatníků).

Odpůrci jaderné elektrárny vyjádřili obavy, že pokud žalující strana vyhraje, tak budou dodatečné náklady hrazeny z veřejných peněz. „I kdyby se (smluvní strany) dohodly, jen stěží věříme tomu, že by Georgia Power nebyla povinna uhradit některé náklady,“ uvedla Sara Barczak z Jižní aliance pro čistou energii (Southern Alliance for Clean Energy). „Velmi špatným znamením už jen to, že ty jejich sváry nastaly už v tak rané fázi projektu“.

Zdroj: mdonline.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..