jaderná energie - CVVM: Pro dostavbu Temelína je polovina Čechů - Nové bloky v ČR (047 05 temelin 1) 1
Současná nálada vůči jaderné energetice v Evropě se u nás projevila jen v omezené míře. Vysloveně proti dostavbě Temelína je pořád menší část lidí než pro dostavbu. Zdroj HN

Podle CVVM se během roku téměř zdvojnásobil podíl těch, kteří s dostavbou rozhodně souhlasí, což možná souvisí s odezněním obav spojených s loňskou havárií v japonské elektrárně Fukušima. Během 20 let se výrazně zvýšil podíl těch, kteří nemají obavy z jaderné energetiky, a podobně i těch, kteří mají pouze obavy malé. Jen voliči či příznivci zelených měli výrazně vyšší podíl odpůrců dostavby Temelína, a to ve shodě s většími obavami z jaderné energetiky.
Náklady na dostavbu temelínské elektrárny se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Stavba třetího a čtvrtého bloku má být hotova nejpozději v roce 2025. Vítěz tendru má být vybrán v příštím roce.
Zhruba třetina Čechů se vyslovila pro to, aby podíl jaderné energetiky zůstal na současné úrovni. Třetina je pro zvýšení podílu, pětina je proti a desetina neví.
Velké nebo střední obavy z české jaderné energetiky má třetina lidí, třetina má obavy malé, zcela bez obav je více než čtvrtina.
Průzkum dále ukázal, že o možnosti nahradit výrobu elektřiny z klasických zdrojů výrobou pomocí větrníků, solárních panelů a spalováním biomasy jsou přesvědčeny dvě pětiny respondentů. Opak si myslí 46 procent lidí. Ve veřejnosti převažuje názor, že se spotřeba elektrické energie v budoucnu bude zvyšovat. Myslí si to téměř dvě třetiny lidí. Necelá desetina má názor opačný a pětina odhaduje spotřebu na současné úrovni.
Průzkumu CVVM se letos počátkem října zúčastnilo 1025 obyvatel ČR starších 15 let.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..