V jaderné elektrárně Mochovce zatím pracují pouze dva bloky, osm chladících věží ovšem napovídá tomu, že stavba dalších dvou bloků byla pozastavena v pokročilé fázi. Slovensko plánuje stavbu obnovit v nejbližších letech. Zdroj: BankTrack
V jaderné elektrárně Mochovce zatím pracují pouze dva bloky, osm chladících věží ovšem napovídá tomu, že stavba dalších dvou bloků byla pozastavena v pokročilé fázi. Slovensko plánuje stavbu obnovit v nejbližších letech. Zdroj: BankTrack

18. 11. 2012 (zprávy na zdrojových webech uveřejněny 15. 11.) ČEZ uvažuje o prodeji svého podílu v Jaderné energetické společnosti Slovenska, kterou založila v sousední zemi kvůli předpokládané výstavbě nového jaderného bloku v tamních Jaslovských Bohunicích. Zájem o něj projevil ruský Rosatom. Informaci MF DNES potvrdily dva vysoce postavené zdroje blízké firmám.

Pro ruský státní kolos Rosatom by byla koupě podílu v Jaderné energetické společnosti Slovenska (JESS) terno především proto, že by se tak přímo dostala ke kontraktu na výstavbu nového jaderného bloku v hodnotě zhruba tří miliard eur. S výstavbou v areálu Jaslovských Bohunic by se podle původních plánů z roku 2009 mělo začít už v roce 2014.

Rosatom navíc dodává reaktory i pro rozšiřovanou slovenskou elektrárnu Mochovce a v Česku je jedním ze dvou účastníků tendru na dostavbu dvou bloků v Temelíně. Výrazně by tak posílil své „jaderné postavení“ ve východní Evropě.

ČEZ vlastní v JESS 49 procent a má smluvně zajištěnou manažerskou kontrolu firmy. Podíl ve výši 51 procent drží v rukou slovenská státní firma JAVYS. Ta vlastní areál dosluhující Jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice včetně meziskladu vyhořelého jaderného paliva.

Podle informací MF DNES předpokládá ČEZ dohodu o prodeji svého balíku akcií „během zimy“, tedy buď koncem letošního nebo začátkem příštího roku. Hodnota podílu ČEZ se pohybuje kolem 110 milionů eur, což je jeho vklad do základního kapitálu firmy plus práce na projektu.

Firmě ČEZ na stavbu chybí peníze

Prodej ČEZ zvažuje proto, že na stavbu dalšího atomového zdroje mimo svého Temelína nemá dost peněz. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž záměr prodeje podílu nepotvrdil ani nevyvrátil. „ČEZ, společně se svým slovenským partnerem JAVYS, pokračuje v přípravných činnostech dle schváleného harmonogramu,“ sdělil.

„Nebudeme to komentovat,“ odpověděl na otázky MF DNES mluvčí Rusatom Overseas Ivan Dybov.

Zájem Rosatomu o Slovensko nicméně potvrzuje i fakt, že si tam právě v těchto dnech otevřela jeho dceřiná firma Rusatom Overseas svoji pobočku. Její šéfkou se dle tiskové zprávy Rosatomu stala Denisa Voleková. Ta dříve pracovala v oddělení fúzí a akvizic ČEZ a ještě dnes lze na webu ČEZ nalézt popis její práce: „Denisa Voleková se v poslední době zabývala hlavně projektem výstavby nové Jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích na Slovensku.“

Dále pak sama Voleková na webu popisuje, jak se za ČEZ podílela na jednáních o projektu v Bohunicích. „Jednání probíhala velmi intenzivně. Za pět měsíců jsme dohodli smlouvu na příštích 80 let. Jednalo se na několika úrovních, i na té nejvyšší – vrcholného vedení ČEZ a zástupců slovenské vlády,“ popsala.

Jana Klímová

 

JE Jaslovské Bohunice. Zdroj: estav.cz
JE Jaslovské Bohunice. Zdroj: estav.cz

Rusi vraj chcú stavať atómku v Bohuniciach

Vláda tvrdí, že o možnom príchode Rusov do projektu novej elektrárne nevie. Opozícia zasa žiada viac transparentnosti.

BRATISLAVA. „Posudzovali sme desať potenciálnych investorov na základe siedmich kritérií a ČEZ nám vyšiel ako najvhodnejšia firma.“  Takto opisoval pred štyrmi rokmi v tom čase minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, prečo sa vláda rozhodla stavať novú atómku v Jaslovských Bohuniciach v spolupráci s českým ČEZ­om.  Dnes to však vyzerá tak, že ČEZ­u chýbajú na investíciu peniaze a zastúpiť v projekte ho chce ruský Rosatom. Píše to český denník Mladá fronta Dnes odvolávajúc sa na dva vysokopostavené zdroje v oboch firmách. Nezávisle od toho túto informáciu potvrdzuje aj zdroj SME.

Vláda vraj o ničom nevie

V praxi by to podľa MF Dnes mohlo vyzerať tak, že Rosatom odkúpi 49­percentný podiel ČEZ­u v Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS), ktorá nový zdroj zastrešuje. Zvyšných 51 percent v nej má slovenský štát. Cez vlastníctvo elektrárne by sa tak ruská spoločnosť mohla stať aj hlavným dodávateľom pre jej stavbu. Predbežný záujem o stavbu okrem ruskej firmy potvrdilo päť záujemcov.

Rosatom si v utorok na Slovensku zaregistroval organizačnú zložku. „Úlohy novej kancelárie sa budú vzťahovať k projektom bilaterálnej spolupráce: dostavba tretieho a štvrtého bloku Mochoviec a možného partnerstva pri výstavbe novej jadrovej jednotky v Bohuniciach,“ píše Rosatom na svojej stránke. Otázky o plánoch s bohunickou atómkou včera Rosatom nekomentoval.

Na adrese, na ktorej je registrovaná dcérska firma Rosatomu, zatiaľ nemá ani schránku. Pobočku má viesť Denisa Volbeková, ktorá v minulosti pracovala pre ČEZ. „Informácie, ktoré sa objavili v médiách, nebudeme nijako komentovať,“ zareagovala česká energofirma.

Elektráreň v Bohuniciach má Smer vo svojom volebnom programe. Keď sme sa na Bohunice pýtali u premiéra, Úrad vlády nás odkázal na ministerstvo hospodárstva. Ministerstvo hospodárstva pod vedením Tomáša Malatinského tvrdí, že žiadne kroky, ktoré by viedli k príchodu Rosatomu ako partnera pre atómku, nepodniklo. „Kroky, ktoré v tomto prípade podnikla spoločnosť ČEZ, nám nie sú známe a k tomu sa ani nebudeme vyjadrovať,“ tvrdí hovorca ministerstva Stanislav Jurikovič.

Daniela Krajanová

Zdroj: ekonomika.sme.sk

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..