Logo Arevy. Zdroj: english.alrroya.com
Logo Arevy. Zdroj: english.alrroya.com

Francouzská společnost Areva se dnes odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) proti svému vyřazení z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Firma v tiskovém prohlášení uvedla, že je přesvědčena, že její vyloučení odporovalo českým zákonům.

Areva žádá antimonopolní úřad, aby detailně přezkoumal rozhodnutí společnosti ČEZ z 5. října, kterým ČEZ francouzskou společnost z tendru vyřadil. ČEZ tehdy oznámil, že Areva nenaplnila v nabídce zákonné a další požadavky na stavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína. Na konci října ČEZ zamítl odvolání francouzské firmy.

„Areva pevně věří, že rozhodnutí o jejím vyloučení je porušením českého práva a zákona o zadávání veřejných zakázek,“ uvedla dnes francouzská společnost. „Areva také věří, že komplexní a detailní nabídka, kterou podala v červenci tohoto roku, je v souladu s příslušnými předpisy dle české legislativy i kritérii výběrového řízení,“ dodala.

Francouzská společnost už dříve oznámila, že se k ÚOHS odvolá. Generální ředitel firmy Luc Oursel uvedl, že Areva je připravena napadnout rozhodnutí ČEZ i u Evropské unie, pokud u českých úřadů ve sporu neuspěje.

Konkrétní důvody pro vyřazení Arevy z tendru ČEZ ani francouzská společnost nesdělily. Mladá fronta Dnes již dříve napsala, že za vyřazením Arevy je skutečnost, že nabídka Francouzů negarantovala fixní cenu dodávky či občas ignorovala český atomový zákon. To ale Oursel popřel.

Po vyřazení Arevy zůstávají v tendru o dostavbu Temelína pouze americko-japonská firma Westinghouse a česko-ruské Konsorcium MIR.1200, které tvoří Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. ČEZ hodlá ve výběrovém řízení pokračovat a generální ředitel společnosti Daniel Beneš dnes řekl, že by společnost chtěla podepsat smlouvu s vítězem tendru v závěru příštího roku. Náklady na dostavbu temelínské elektrárny se odhadují na 200 až 300 miliard korun.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..