Titan - ten nejsilnější ze všech. Zdroj: WNN
Titan – ten nejsilnější ze všech. Zdroj: WNN

Instalace nového superpočítače Titan v laboratoři Oak Ridge National Laboratory (ORNL) amerického ministerstva energetiky předznamenává nástup nové éry vědeckého počítání, která zasáhne také jadernou energetiku.

Superpočítač se skládá z řady takzvaných grafických procesorů (anglicky graphic processing units – GPU), původně navržených pro použití v počítačových hrách, které jsou obecně výpočetně velmi náročné. Díky nim je Titan schopen za plného provozu provést více než 20 000 000 miliard operací za vteřinu (v počítačové hantýrce 20 petaflops), což je desetinásobek výkonu dosavadního světového tahouna – jiného superpočítače u laboratoře ORNL pojmenovaného Jaguar.

ORNL vzkázala , že Titan poskytne „dosud nevídaný výpočetní výkon, použitelný pro výzkum v oborech jako energetika, klimatické změny, efektivní motory, materiály a další, a pomůže vydláždit cestu mnoha objevům ve vědě a technologii“.

James Hack, ředitel Národního střediska informatiky ORNL (National Center for Computational Sciences), k dalšímu přírůstku do rodiny poznamenal „Titan umožní vědcům simulovat fyzikální systémy více realisticky a v mnohem větších detailech. Zvýšení přesnosti simulací urychlí vývoj v mnoha výzkumných oblastech, jako jsou například alternativní zdroje energie a energetická účinnost, identifikace a vývoj nových materiálů nebo složitější klimatické předpovědi.“

Pokud jde o jadernou energii, výzkumníci mohou využít strojový čas počítače například pro aplikaci Denovo, mimo jiné k modelování chování neutronů v jaderných reaktorech. Titan dovolí Denovu simulovat jeden pracovní cyklus palivové tyče v reaktorovém jádru za 13 hodin – práce, která Jaguaru trvala 60 hodin. Taková práce by mohla přispět k prodloužení provozního života amerických jaderných elektráren. Ministerstvo energetiky v současnosti zvažuje možnost prodloužení provozu reaktorů z 60 na 80 let.

Parametry Titanu:

Cray XK7 systém obsahuje 18 688 uzlů, z nichž každý má 16 jádrový procesor AMD Opteron 6274 a NVIDIA Tesla K20 GPU akcelerátor. Titan též disponuje více než 700 terabytů paměti.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..