Stavba jaderné elektrárny Oma. Zdroj: hitachi-hgne.co.jp
Stavba jaderné elektrárny Oma. Zdroj: hitachi-hgne.co.jp

7.10.2012 – Společnost Japan Electric Power Development Corp (J-Power) bude pokračovat ve výstavbě jaderné elektrárny Óma v prefektuře Aomori. Je to první japonský jaderný projekt, který bude obnoven po ukončení všech podobných prací v souvislosti s nehodou ve Fukušimě.

Práce na stavbě reaktoru typu ABWR (Advanced Boiling Water Reactor) o výkonu 1383 MWe v prefektuře Aomori byly hotovy ze 40%, když v březnu roku 2011 způsobila vlna tsunami nehodu ve Fukušimské elektrárně Dajiči provozované společností Tokyo Electric Power Company (Tepco). Následovalo rozsáhlé přerušení stavby, během něhož změnilo Japonsko svou energetickou strategii.

Společnost J-Power nově uvedla, že díky revidované energetické politice japonské vlády byly ujasněny postupy v případě rozestavěných jaderných elektráren. Na základě toho se společnost rozhodla pokračovat se souhlasem místního obyvatelstva ve stavbě elektrárny Óma.

Dále J-Power řekla, že bude usilovat o co nejvyšší bezpečnost objektu. . Mezi faktory, které to zabezpečí, budou i posílená bezpečnostní opatření, zohledňující zkušenosti z Fukušimské nehody. J-Power také zaručila, že budou dodrženy všechny současné i budoucí technologické standardy nastavené novou regulační komisí (Nuclear Regulatory Authority).

„Protože elektrárna Óma přijme nejvyspělejší technologie, bude se jednat o velice bezpečný a spolehlivý zdroj energie, který bude hrát základní roli ve stabilních dodávkách elektrické energie a v celé japonské jaderné energetice,“ řekla J-Power. Tato společnost přijala nejrůznější postupy pro posílení bezpečnosti jaderné elektrárny Óma včetně řady opatření proti tsunami, zajišťujících nouzové zdroje elektřiny, odvod tepla a zlepšenou reakci na závažné situace.

J-Power plánuje v jaderné elektrárně Óma použít palivo označované jako MOX. Jedná se o směs oxidu uranu a plutonia. Toto palivo ale vyžaduje některé odlišnosti od původního konceptu reaktoru ABWR. Změny reakčních a tepelných vlastností paliva MOX oproti původnímu palivu vyžadují kontrolní vstřikovací systém kapaliny o větší kapacitě, dodatečné bezpečnostní ventily pro vypouštění páry, kontrolní tyče se zvětšenou schopností absorpce neutronů a automatické přístroje na kontrolu paliva, které sníží vystavení pracovníků radiaci.

Óma bude prvním japonským reaktorem postaveným výhradně pro spalování paliva MOX obsahujícího recyklované plutonium. Bude schopen využít čtvrtinu domácího paliva MOX a proto bude významným přínosem pro japonskou politiku recyklace vyhořelého paliva. Ta má zvýšit míru japonské soběstačnosti v jaderném palivu ze 4% na 18% právě prostřednictvím vícenásobného využití dováženého uranu.

Stavba elektrárny Óma měla původně začít v srpnu roku 2007 s plánovaným spuštěním v březnu roku 2012. Ale zavedení přísnějších seismických nařízení odložilo začátek stavby na květen 2008 a zahájení provozu na listopad roku 2014. J-Power řekla, že zatím nemá naplánované nové datum spuštění provozu a hodlá tuto otázku posoudit až podle průběhu stavebních prací.

Kromě elektrárny Óma byla přerušena výstavba třetího bloku elektrárny Šimane (provozované společností Chugoku Electric Power Company) a začátek stavby prvního bloku elektrárny Higašidori (provozované společností Tepco) byl odložen z původního data v dubnu 2011.

Zdroj: World Nuclear News (původní článek zde)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..