JE Dukovany.
JE Dukovany.

30.10.2012 – V Jaderné elektrárně Dukovany dnes skončila odstávka jednoho ze čtyř jaderných bloků. Blok číslo jedna přestal dodávat elektřinu do sítě koncem září. Energetici v něm pak vyměnili za nové pětinu jaderného paliva a udělali revize zařízení. V Dukovanech to byla třetí letošní odstávka. Plánována byla na 32 dní, nakonec trvala necelých 31 dní, řekl ČTK mluvčí elektrárny Petr Spilka.

Při dnešní ranní směně energetici připojili v odstaveném bloku k síti první ze dvou turbín. Druhá byla připojena v poledne. V reaktoru se nyní postupně zvyšuje výkon.

Jako poslední se 18. listopadu v Dukovanech zastaví blok číslo čtyři. „Čtvrtý blok je na konci kampaně,“ uvedl mluvčí. Jeho odstávka potrvá rovněž přibližně měsíc.

Elektrárna dnes také oznámila jméno nového ředitele. Od 1. listopadu jím byl jmenován Jaroslav Jakub. Nahradí Miloše Štěpanovského, který byl po tři měsíce ředitelem obou českých jaderných elektráren. Štěpanovský zůstává ředitelem jihočeského Temelína.

Dukovany byly i v minulém roce největším domácím zdrojem elektřiny, do sítě dodaly 14,369 terawatthodiny (TWh). Díky letošní modernizaci posledního ze čtyř atomových bloků už mají celé Dukovany místo původních 1760 megawattů (MW) instalován výkon 2000 MW, jaký má mladší atomová elektrárna v Temelíně.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..