První kámen a osoby nejvyšší jej zatloukající: Sergej Kirijenko (vpravo) a Nikolaj Azarov. Zdroj: World Nuclear News
První kámen a osoby nejvyšší jej zatloukající: Sergej Kirijenko (vpravo) a Nikolaj Azarov (sleduje proces z povzdálí). Zdroj: World Nuclear News

8.10.2012 – Na Ukrajině proběhlo slavnostní položení prvního kamene do základů nové výrobny jaderného paliva, kterou země staví ve spolupráci s Ruskem.

Ukrajinský ministerský předseda Mykola Azarov a šéf korporace Rosatom Sergej Kirijenko se zúčastnili slavnostního ceremoniálu, při kterém zatloukli do země ocelový sloupek a položili základní kámen nové továrny. Ta bude stát nedaleko obce Smoline, ležící asi 200 km jižně od hlavního města. Bude produkovat palivo pro klasické ruské reaktory VVER-1000, které jsou na všech ukrajinských jaderných elektrárnách, v Česku na obou temelínských blocích. Doposud tyto ukrajinské reaktory zásobovala ruská společnost TVEL. Premiér Azarov uvedl, že nová továrna zvýší energetickou nezávislost Ukrajiny a umožní účast na zahraničních jaderných projektech.

Celé zařízení bude vybudováno ve dvou etapách, po dokončení první bude výrobní kapacita činit 800 palivových článků ročně (rok 2015). Začátek druhé fáze je naplánován na rok 2016, konec v roce 2020. Celkové náklady činí asi 460 milionů dolarů, což zahrnuje 137 milionů dolarů na zakoupení ruské výrobní technologie.

TVEL vyhrál tendr na konstrukci tohoto zařízení v září 2010, projekt má finanční podporu Ruska a Ukrajiny. Ukrajinský podíl v podniku tvoří velmi těsnou většinu. TVEL a ukrajinská vláda založily za účelem výstavby akciovou společnost. Pouze den před zahájením výstavby Ukrajinská vláda schválila investici ve výši 80 milionů hřiven (10 milionů dolarů) na zvýšení svého podílu v továrně.

Během ceremoniálu Kirijenko a ukrajinský ministr energetiky Yuriy Boiko uvedli, že obě země nyní jednají o možném projektu továrny na konverzi a obohacování uranu, které by stálo v Rusku a Ukrajina by v něm měla vlastní podíl.
Stojí za zmínku, že před několika lety probíhaly českými, ruskými a ukrajinskými médii spekulace o tom, že stavba by mohla začít i v České republice (více o tom například zde). Později ale TVEL oznámil, že továrnu postaví ve Smoline.

Zdroj: World Nuclear News (původní článek zde)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..