JE Krško. Zdroj: icjt.org
JE Krško. Zdroj: icjt.org

Slovinsko dnes preventivně uzavřelo jedinou jadernou elektrárnu v zemi Krško na jihovýchodě země. Příčinou je příliš vysoká hladina v řece Sava, jejíž vody se používají k chlazení systémů elektrárny. Oznámilo to vedení elektrárny.

Provoz elektrárny byl zastaven manuálně a během této operace všechny systémy a zařízení reagovaly správně, bez důsledků pro životní prostředí nebo pro lidi, cituje agentura AFP z prohlášení vedení.

Řeka, jejíž hladina se v důsledku silných dešťů a sněžení zvedla, unáší mnoho listí ze stromů a různé drtě, což snižuje efektivnost chladícího systému.

Podle vedení elektrárny by výroba jaderné energie měla být obnovena v příštích dnech.

Naposledy byla elektrárna Krško zastavena na jaře, a to kvůli údržbě. Spuštěna byla znovu 27. května. Předtím v únoru na krátkou dobu snížila svoji výrobní kapacitu o třetinu jako preventivní opatření po lehkém úniku oleje. V březnu 2011 byla automaticky dočasně vyřazena z provozu kvůli ztrátě chladící směsi v reaktoru.

Elektrárna Krško používá technologii americké společnosti Westinghouse a v provozu je od roku 1983. Je v ní jeden reaktor o výkonu 2000 megawattů. Na celkové výrobě elektrické energie ve Slovinsku se podílí asi ze 40 procent.

Ochránci životního prostředí po slovinské vládě chtějí, aby elektrárnu odstavila ještě před plánovaným ukončením provozu v roce 2023. Vláda chce naopak elektrárnu o jeden reaktor do roku 2013 rozšířit.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..