Hvězda letošního fóra Atomex-2012, pořádaného ruskou státní korporací Rosatom - malý reaktor SVBR-100, který chtějí Rusové postavit už za pět let. Zdroj: Gidropress
Hvězda letošního fóra Atomex-2012, pořádaného ruskou státní korporací Rosatom – malý reaktor SVBR-100, který chtějí Rusové postavit už za pět let. Zdroj: Gidropress

25. 10. 2012 (uveřejněno 9.10.) – Ruská společnost AKME-engineering zapojí české podniky do svého projektu designu a výstavby jaderných elektráren s reaktorovým zařízením chlazeného elektrického výkonu 100 MW v Ruské federaci a v dalších zemích. AKME-engineering je společný podnik zřízený státní korporací Rosatom a akciovou společností Irkutskenergo. Jedná se o první projekt výstavby reaktorů s účastí soukromého kapitálu realizovaný v Rusku.

Za účelem zařazení českých podniků do řetězce dodavatelů zařízení a služeb společnosti AKME-engineering pro malé reaktory typu SVBR-100 byla podepsána memoranda o spolupráci s třinácti českými společnostmi. K podpisu dokumentů došlo v rámci druhého ročníku mezinárodního fóra pro jaderný průmysl Atomex Europe 2012, který se koná ve dnech 9. – 10. října 2012 v Praze.

Českými signatáři memorand o spolupráci jsou Škoda JS a.s, Vítkovice a.s., Sigma Group a.s, Modřany Power a.s, MPower Engineering a.s., Promont a.s, ETD Transformátory a.s., Arako spol. s r.o, Chemcomex Praha a.s., Chladící věže Praha a.s., ZAT a.s., ZVVZ-Enven Engineering a.s. a Sandvik Chomutov Precision Tubes spol. s r.o. Tato memoranda umožní českým firmám stát se dodavateli produktů a služeb pro jaderné elektrárny, které se budou stavět v Ruské federaci a v dalších zemích.

„V současné době společnost AKME-engineering a její partneři zpracovávají výsledky testů designu budoucí jaderné elektrárny s tímto reaktorem. Výstavba pilotních reaktorů typu SVBR-100 je plánovaná v letech 2015 – 2017, první blok bude spuštěn na konci roku 2017. Společnost AKME-engineering následně plánuje realizovat program komerční výstavby jaderných reaktorů ve světě. Za tímto účelem hledá spolehlivé mezinárodní partnery, kteří budou schopni vyrábět vysoce kvalitní a konkurenceschopné komponenty pro jaderné elektrárny typu SVBR-100. Vybraní dodavatelé budou tvořit dlouhodobou dodavatelskou základnu a zajistí diverzifikaci dodávek pro výstavbu reaktorů SVBR-100,” řekl generální ředitel AKME-engineering Vladimír Petročenko.

Jedním z českých signatářů memorand o spolupráci je generální ředitel společnosti PSG – International a.s. Tomáš Krones, který při této příležitosti řekl: „Spolupráce s AKME-engineering pro nás představuje velký potenciál pro ekonomický rozvoj společnosti v oblasti výstavby energetických zdrojů nové generace. Stejně jako další společnosti, které dnes memoranda podepsaly, i my vidíme ve spolupráci s ruskými partnery záruku kvalitní a oboustranně prospěšné spolupráce, která povede k dalšímu rozvoji českého průmyslu.”

Zdroj: Allforpower.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..