jaderná energie - Rusatom Overseas dohodl plán lokalizace výroby s českými podniky - Nové bloky v ČR (MIR 1200) 1
Reaktor MIR-1200 (VVER 1200), na jehož výrobě se mohou podílet české firmy patří k nejodolnějším. Jeho dvojitý kontejnment by měl přežít pád letadla i zemětřesení. Zdroj: 3pol

Ruská společnost Rusatom Overseas, dcera státní firmy Rosatom, dnes podepsala plán spolupráce na lokalizaci výroby s českými firmami Vítkovice Power Engineering a Modřany Power. Na základě dokumentu vznikne pracovní skupina, která analyzuje možnosti na výrobu parogenerátorů a potrubí pro reaktory VVER 1200 v Česku. Reaktory nabízí česko-ruské Konsorcium MIR.1200, které tvoří dcery Rosatomu Atomstrojexport a Gidropress a česká firma Škoda JS, pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín.
Pracovní skupina prověří, jaké jsou možnosti českých firem pro výrobu subdodávek pro reaktory VVER a jaké by výroba parogenerátorů a potrubí v Česku přinesla náklady. Zároveň vytvoří plán pro předání ruského know-how a technické dokumentace českým firmám.
Dnes podepsané smlouvy navazují na memorandum o spolupráci, které Rusatom Overseas podepsal se skupinou českých firem loni v říjnu.
„Tyto smlouvy jsou dalším krokem k naplnění klíčového principu, který si Konsorcium MIR.1200 vytyčilo – co může být vyrobeno v Česku, bude v v Česku také vyrobeno,“ uvedl po podpisu dokumentů ředitel Rusatomu Overseas pro program lokalizace Bulat Nurejev. „Kromě toho naše spolupráce s Vítkovicemi, Modřany i s dalšími českými podniky umožní těmto firmám výrazně posílit své kapacity a podílet se na projektech Rosatomu po celém světě,“ doplnil.
Rosatom si loni v říjnu vybral jako subdodavatele pro potenciální dostavbu Temelína 15 českých firem. S další desítkou českých a slovenských společností podepsal memoranda o spolupráci letos v březnu.
Kromě česko-ruského konsorcia se o dostavbu Temelína ucházejí také americký Westinghouse a francouzská Areva. Rovněž tyto firmy uzavřely dohody o budoucí spolupráci s českými podniky. Společnost ČEZ, která zakázku na dostavbu jihočeské jaderné elektrárny vypsala, ale minulý týden Arevu z tendru vyřadila.

Zdroj: ČTK

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..