Ložisko ve Wiluně, kde chce Toro zahájit těžbu. Zdroj: theaustralian.com.au
Ložisko ve Wiluně, kde chce Toro zahájit těžbu. Zdroj: theaustralian.com.au

15.10.2012 Západní Austrálie je o krok blíž k otevření svého prvního uranového dolu, který by se měl nacházet v oblasti Wiluna. Regionální samospráva udělila závěrečné povolení společnosti Toro Energy, jež o stavbu dolu usiluje. Její projekt tak nyní čeká už jen na to, až mu dá zelenou australská federální vláda.

Austrálie, oficiálním názvem Australské společenství, se skládá ze šesti spolkových států a dvou teritorií. Stát Západní Austrálie se přitom, jak název napovídá, rozkládá na prakticky celé západní části kontinentu.

Závěrečné povolení, vydané ministrem životního prostředí Západní Austrálie, Billem Marmionen, obsahuje nově podmínky týkající se ochrany místní podzemní fauny (zvířat žijících v kontaktu s podzemní vodou) a na podzemní vodě závislé vegetace, především rostlin rodu Tecticomia. Povolení dále zahrnuje zpřísněné požadavky kladené na toky povrchové vody, kontrolu prašnosti a navrácení krajiny do původního stavu.

Státní Úřad pro ochranu životního prostředí (Environmental Protection Authority – EPA) letos doporučil projekt k dalšímu posouzení. Následně byla zpráva EPA zpřístupněna veřejnosti k případným námitkám, a po zkonzultování s rozhodujícími subjekty jako např. ministerstvem pro důlní a ropný průmysl či ministerstvem pro záležitosti domorodců vydal ministr Marmion konečné rozhodnutí. Proti zprávě bylo vzneseno devět námitek, což vedlo k již zmíněným zpřísněným podmínkám souvisejícím se životním prostředím.

Výkonný ředitel Toro Energy, Greg Hall, uvítal ministrovo rozhodnutí a zavázal se, že společnost dodrží všechny předložené požadavky.  Rozhodnutí vlády Západní Austrálie vydat povolení ke stavbě svého prvního uranového dolu, a to čtyři roky poté, co země zrušila zákaz těžby uranu, popsal Hall jako: „…skutečný úspěch mnoha lidí, kteří svědomitě pracovali na vytvoření projektu, jenž bude prospěšný a výdělečný (…) v udržitelné míře s ohledem na životní prostředí.“

Zásoby uranové rudy u městečka Wiluna, objevené v 70. letech minulého století, sestávají ze dvou mělkých ložisek, Centipede a Lake Way, s více než 20 000 tunami uranu. Toro plánuje v nalezišti Wiluna dobývat povrchovým dolováním okolo 820 tun oxidů uranu ročně, což představuje roční příjem cca 695 tun čistého uranu. Společnost stále čeká na vyjádření federální vlády, než začne do práce na dolech začne investovat, uvedla však, že už teď má potenciální partnery, se kterými by mohla vytvořit společný podnik, a kteří se „již delší dobu“ podílejí na posuzování technické stránky projektu.

V současné době je těžba uranu povolena ve třech australských státech – Západní Austrálii, Severním teritoriu (důl Ranger mine) a Jižní Austrálii (doly Olympic Dam, Beverley a Honeymoon). Nový jižní Wales se nedávno připojil ke Queenslandu, když povolil průzkum uranových zásob, ne však jejich těžbu. Stát Victoria v současnosti zakazuje jak průzkum uranových ložisek, tak těžbu.

Zdroj: World Nuclear News (původní článek zde)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..