Polští středoškoláci unešeni z reaktoru Maria, který už pojede jen na nízko obohaceném palivu. Zdroj: rey.edu.pl
Polští středoškoláci unešeni z reaktoru Maria, který už pojede jen na nízko obohaceném palivu. Zdroj: rey.edu.pl

6.10.2012 – Téměř 90 kilogramů vysoce obohaceného uranového (HEU – High-Enriched Uranium) paliva bylo před dvěma týdny vráceno do Ruska z jediného polského výzkumného reaktoru, který je v současnosti v provozu. Přešel na nízko obohacené palivo.

Celkem 27 kilogramů nového vysoce obohaceného paliva a 61,9 kilogramů vyhořelých článků bylo zasláno do Ruska z polského reaktoru Maria pod dohledem inspektorů Mezinárodní atomové agentury v rámci zvláštní bezpečnostní operace. Návrat paliva do země jeho původu a přestavba reaktoru pro LEU palivo byly prováděny pod záštitou iniciativy GTRI (Global Threat Reduction Initiative) vedené americkou agenturou NNSA (US National Nuclear Security Administration).

30 MW výzkumný bazénový reaktor Maria je umístěn v Swierku nedaleko města Otwock. Reaktor je v provozu od roku 1974 a je využíván k celé řadě výzkumných úkolů jako například výroba radioizotopů pro lékařské, výzkumné a průmyslové použití. Reaktor Maria, pojmenovaný na počest vědkyně polského původu Marie Curie, byl původně navržen pro palivo obsahující více než 20 % uranu 235, podobně jako mnoho jiných výzkumných reaktorů ve světě. Vysoce obohacené palivo však představuje značné riziko z hlediska šíření jaderných zbraní, jelikož uran obohacený na více než 20 % štěpitelného izotopu U-235 lze použít pro výrobu špinavé bomby. GTRI je nedávným výsledkem mezinárodní snahy zmenšit toto riziko úpravou výzkumných reaktorů na palivo s obohacením 20% a níže a návrat použitého a nespotřebovaného vysoce obohaceného uranu do země, kde bylo palivo původně vyrobeno. NNSA spolupracovala s polským jaderným úřadem NCBJ na úpravě reaktoru Maria pro nízko obohacené palivo palivo, poskytovala technickou, analytickou a licenční podporu. Vysoce obohacený uran, navrácený do Ruska, bude přepracován na nízko obohacený. Ten pro výrobu jaderné zbraně nepostačuje a není proto považován za potenciální nebezpečí.

 Zásilka vyhořelého a čerstvého paliva s obohaceným je druhá v pořadí, jež byla poslána z Polska do Ruska v souvislosti s GTRI. Více než 450 kilogramů vyhořelého paliva z reaktoru Maria a uzavřeného výzkumného reaktoru Ewa se vrátilo ve dvou várkách do Ruska v roce 2010.

Poznámka Atominfo.cz: V České republice proběhla stejná výměna před několika lety, týkala se výzkumných reaktorů v Řeži u Prahy a Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Více o ní naleznete v tomto rozhovoru s Janem Ratajem, vyučujícím na katedře jaderných reaktorů FJFI (rozhovor je dlouhý, informace o přechodu na nízko obohacené palivo se nacházejí v závěrečné části).

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..