Temelínské skladiště na kontejnery Castor s vyhořelým palivem. Přímo se nabízí nerudovské Kam s ním?
Temelínské skladiště na kontejnery Castor s vyhořelým palivem. Přímo se nabízí nerudovské Kam s ním?

3.10.2012 – Nevyřešená otázka polohy trvalého úložiště jaderného odpadu přiměla vědce z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně k sestavení expertního týmu. Jeho výsledky napomohou při hledání vhodné polohy úložiště i při volbě optimálního zabezpečení vyhořelého paliva. Na činnost týmu získala univerzita grant 30 milionů korun, informovala dnes ČTK mluvčí školy Tereza Fojtová.

Expertní tým vznikl v reakci na současnou situaci v Česku. Řada zahraničních pracovišť je s bádáním dál, připouštějí češti vědci. Proto chtějí zkušenosti přebírat pomocí výjezdů do ciziny, stáží a díky hostování zahraničních expertů. Tým se ale věnuje i vlastnímu laboratornímu a terénnímu výzkumu.

Vědecký tým tvoří dvě skupiny, každá má vlastní oblast bádání. „V jedné se zabýváme výzkumem horninového prostředí pro podzemní ukládání látek a odpadů a ve druhé dlouhodobou seizmickou stabilitou vybraných lokalit České republiky,“ uvedl profesor ústavu geologických věd Milan Novák, jenž má projekt na starost.

První skupina zkoumá, jakými látkami by se palivo v úložišti mohlo obklopit, aby neunikala radioaktivita. Existují totiž látky, například takzvané bentonity, které umí radioaktivitu pohlcovat.

Druhá skupina se zaměřuje na hodnocení vybraných lokalit z hlediska jejich odolnosti vůči otřesům. „V jaderném palivu probíhají procesy, které mají ještě za 100.000 let takovou intenzitu, že je potřeba izolovat palivo od biosféry. A protože se k tomu přistupuje velmi opatrně, pracuje se s předpokladem, že úložiště musí vydržet milion let,“ sdělil vedoucí ústavu fyziky Země Jan Švancara.

Správa úložišť jaderného odpadu (SÚRAO) hledá už řadu let vhodnou polohu pro vybudování hlubinných úložišť asi 500 metrů pod povrchem. Vytipovala několik lokalit, žádné rozhodnutí ale dosud nepadlo. Obě české jaderné elektrárny, Dukovany a Temelín, vyprodukují během své 40leté projektované životnosti dohromady asi 4000 tun vyhořelého paliva, uvádí SÚRAO na svém webu. V případě výstavby plánovaných nových elektrárenských bloků se množství odpadů k uložení ještě zvýší.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..