24.10.2012 – Zdá se, že palivové články v bazénu třetího bloku fukušimské JE neutrpěly žádné škody, a to i přesto, že na ně před více než 18 měsíci při havárii spadly velké části 35tunového zařízení na převoz paliva.

Motor 35-tunového přepravníku paliva, který do bazénu spadl. Zdroj: WNN
Motor 35-tunového přepravníku paliva, který do bazénu spadl. Zdroj: WNN

Společnost Tokyo Electric Power Co. (Tepco) zveřejnila videozáznam a řadu fotografií pořízených 11. a 12. října, na nichž jsou vidět kusy vybavení, které spadly do bazénu elektrárenského bloku poté, co 14. března 2011 výbuch vodíku strhl střechu budovu reaktoru. Bazén s palivem se nachází v posledním patře a ocitl se tak zcela bez ochrany před vnějším světem. Mezi troskami se povalují i součástky 35tunového přepravníku na palivo, obvykle používaného k přesunu palivových článků mezi reaktorem a bazénem. Elektromotor přepravníku, betonové bloky a ocelové nosníky je možno vidět, jak leží v bazénu, jenž obsahuje 566 vyhořelých palivových kazet. Minulý měsíc, během na dálku řízeného odklízení suti ze střechy reaktorové budovy se uvolnil okolo sedmi metrů dlouhý a cca 470 kg těžký ocelový nosník a spadl do bazénu.

Mluvčí společnosti Tepco v rozhovoru pro The Japan Times uvedl: „Nyní přibližně víme, kam vybavení spadlo.“ Dále dodal, že na vyhořelém palivu uchovávaném v bazénu ve čtvrtém podlaží budovy reaktoru nejsou vidět známky poškození po dopadu trosek.

Tepco se snaží odklidit dostatek trosek z bazénu použitého paliva ve třetím bloku elektrárny, aby mohla ve fiskálním roce 2014 zahájit odklízení palivových článků.

 

Suť a trosky, pokrývající vyhořelé články. Zdroj: WNN
Suť a trosky, pokrývající vyhořelé články. Zdroj: WNN

Zdroj: World Nuclear News (původní článek zde)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..