Rafael Aruťuňan. Zdroj: atomic-energy.ru
Rafael Aruťuňan. Stojí za zmínku, že se podílel na výpočtech teoretických modelů pro těžké havárie v týmu, který měl analyzovat následky výbuchu na JE Černobyl. Zdroj: atomic-energy.ru

29.10.2012 (původní článek uveřejněn 12.10.) – Sociálně-ekonomické škody způsobené jadernými nehodami a haváriemi jsou často násobně prohloubeny příliš přísnými normami radioaktivní ochrany. Za nebezpečné jsou totiž podle nich považovány dávky, které nemají na lidské zdraví žádný vliv, což stupňuje strach z jaderné havárie. Tento názor zazněl z úst zástupce ředitele Ústavu pro  bezpečný rozvojem atomové energetiky Ruské akademie věd, Rafaela Aruťuňana.

„Věda zcela zřetelně vymezuje, jaké dávky radiace jsou bez zdravotních následků. Normy však regulují i dávky stokrát menší než ty, které jsou stále považované za bezpečné “ uvedl Aruťuňan v rozhovoru pro ruskou agenturu RIA Novosti na semináři, věnovaném mezinárodní spolupráci v jaderné energetice.

Upozornil na to, že odpad a látky vypouštěné z jaderných elektráren podléhají normám vycházejícím z hodnoty 10 mikrosievertů za rok, přitom například obyvatelé Finska dostávají z přírodních zdrojů dávky tisíckrát vyšší – 10 milisievertů za rok. Reálný vliv na lidské zdraví mají dávky s hodnotami od 100 milisievertů silného jednorázového ozáření. Za život může člověk dostat celkovou dávku 500-600 milisievertů z přírodního pozadí bez jakýchkoli zdravotních následků (více o přírodní radiaci a jednotkách, ve kterých jsou měřeny dávky, zde).

Podle Aruťuňana nejsou hlavní příčinou závažných sociálně-ekonomické následků havárií skutečné zdravotní problémy způsobené zářením, ale strach, způsobený  nedostatkem srozumitelných informací, a přehnaně přísnými normami a limity.

„Je potřeba vytvořit plošné systémy na monitorování radiace, reagování na havárie a na ochranu obyvatelstva. Pokud chybějí, bude reakce na sebemenší nehodu přehnaná. Jestliže totiž neumíte krátce po nehodě promluvit zcela jasně a jednoznačně, znamená to, že obyvatelstvo bude vnímat jakoukoliv situaci jako potenciálně nebezpečnou,“ řekl Aruťuňan.

Jako příklad uvedl havárii ve Fukušimě, kde škody ze samotné radiace byly zanedbatelně malé ve srovnání se škodami způsobenými přehnanou reakcí obyvatel i vlády (více o problémech, způsobených evakuací obyvatel, například zde).

Proto, shrnuje Aruťuňan, je nezbytné vytvořit systém krizových a expertních středisek, jenž podle něj musí být spravován státem. Kromě toho je třeba „harmonizovat normy tak, aby nedocházelo k neodůvodněnému gradování sociálně-ekonomických následků tam, kde žádné negativní vlivy na zdraví nejsou.“

Zdroj: Atomic-energy.ru (původní článek zde)

O autorovi

admin

3 Comments

    pod to se mohu podepsat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..